A magyarországi mobilszolgáltatókkal kapcsolatosan többször felmerül olyan kritika, hogy a cégek összebeszélnek az előfizetők háta mögött (csúnya szóval kartelleznek), hogy tök ugyanazt kínálják szegény, sarokba szorított ügyfeleiknek, akik így nem tudnak a kedvezőbb feltételek reményében váltani. Emellett azt is olvasom úton-útfélen, hogy a Telekom, a Telenor és a Vodafone hálózata ugyanolyan (többnyire ugyanolyan pocsék), tehát hiába is mennél máshová, ugyanazt a minőséget és szolgáltatást kapod a pénzedért. Hogy ez mennyire nem így van, azt kitűnően szemlélteti a Telekom és a Vodafone mai sajtóközleménye.

telekom_4g.jpg

A Telekom egyenesen arról számol be ebben a közleményben, hogy több független mérés is a magentás hálózatot hozta ki a legjobbnak az országban, mind a beszédcélú felhasználást, azaz a telefonálást, mind pedig a mobilnet sebességét illetően. Emellett persze a Telekom nem felejti el megemlíteni, hogy már 95%-os országos 4G-s lefedettséget kínál, ami az év végére 97%-ra nő majd, ezt a szupermodern hálózatot pedig már 740 ezren használják. Íme a teljes közlemény, további Telelekom-fényezéssel:

A MagyarTelekom intenzív mobilhálózati fejlesztésének eredményeként országszerte mára több mint 2400 településen vált elérhetővé a legkorszerűbb 4G mobilinternet szolgáltatás, és országos lakossági kültéri lefedettsége már 95%-os, ami a tervek szerint az év végéig gyakorlatilag teljesre, 97%-osra  bővül.

A dinamikus lefedettség-növekedés mellett utóbbi hónapokban a Telekom szélessávú mobilinternet-hálózata érte el a legjobb teszteredményeket a független nemzetközi és hazai mérések és tesztek során.

 A független P3 Communications múlt hónapban az interneten (www.p3-certificates.com) is közzétett tanúsítványa igazolja, hogy a Magyar Telekom „Best in Test“ minősítést ért el a Mobile Benchmark Hungary 06/2015 felmérésen, a maximális 1000-ből megszerzett 895 pontos eredményével. A P3 Communications átfogó, a jelenlegi mobilhálózatok széles szolgáltatási spektrumát (például a le- és feltöltési sebességet, a hívássikerességet vagy a beszédminőséget) felölelő mérést folytatott azzal a céllal, hogy az ügyfél szemszögéből felmérje a Deutsche Telekom Csoport vállalatai és versenytársaik mobilhálózatainak minőségét. A szolgáltatók 2G, 3G és 4G hálózatait mind beszéd-, mind adathasználat szempontjából mérték. A Magyar Telekom a beszédcélú és az adatátviteli mobilszolgáltatások terén nemzetközi viszonylatban is az első helyen végzett az összesített eredményben. A P3 tanúsítványa tartalmazza a júniusban elvégzett mérések helyszíneit, valamint a három hazai mobilszolgáltató mért eredményeit is.

Egy további független teszt, az Ookla­­ Speedtest szélessávú hálózatmérés eredményei alapján a Telekom mobilhálózatának adatsebessége folyamatosan jobb az utóbbi hónapokban, mint a másik két hazai piaci szereplőé, mégpedig az előfizetők mérései alapján, ugyanis a felhasználók maguk végzik a méréseket, és generálják a feltöltött adatokat.

 

Az NMHH által 2015. augusztusban elindított országos internetsebesség-mérő weboldalon (www.szelessav.net) közzétett mérőautós, 90 napi aggregált sebességmérések eredménye szerint a hazai szolgáltatók közül a Telekom mobilhálózata érte el a legnagyobb 3G és 4G feltöltési és letöltési sebességet, valamint a legrövidebb 4G válaszidőt (ping).

A 4G lefedettség mellett az ügyfélszám is gyors ütemben növekszik: a 4G mobilszolgáltatás 2012 januári  indítása óta több mint 740 ezerre nőtt a Telekom 4G hálózatát használók száma. A 4G adatforgalom folyamatos és stabil növekedést mutat az indulástól kezdve, és 2015. július óta már meghaladja a 10 éve működő 3G szélessávú hálózat adatforgalmát. Mindezt az is elősegíti, hogy  a Telekom kínálatában 70 féle 4G-képes okos eszköz közül választhatnak az ügyfelek.

A 4G-képes készülékek érzékelik az összes 4G-frekvenciát, aminek köszönhetően az ügyfél teljes mértékben kihasználhatja a 4G lefedettség kínálta lehetőségeket és szolgáltatásminőséget. A legjobb 4G élményt a 4G-képes készülék és a Telekom 4G-hálózata mellett a megfelelő díjcsomag választása teheti teljessé.

A 4G/LTE technológiát Magyarországon elsőként a Telekom tesztelte 2009-ben. A Telekom kereskedelmi 4G mobilszolgáltatásának bevezetésére, szintén elsőként a hazai piacon, 2012. január 1-jével került sor az ügyfelek bevonásával végzett 3 hónapos hálózati tesztet követően.

A Vodafone-nál a 4G-s fejlesztések nem állnak még olyan jól, mint a Telekomnál, de ez nem jelenti azt, hogy a piros szolgáltatónak ne lennének meg a maga erősségei. A korlátlan díjcsomagokkal hazánkban elsőként előrukkoló operátor most éppen a külföldi használatra, vagyis a roamingra gyúr rá: Április óta már az EU-ban is korlátlanok a Red csomagok (némi csavarral), plusz olyan kiegészítő opciók jelentek meg a szolgáltató választékában, melyekkel nem csak az EU összes, hanem a világ számos országában hazai árakon lehet mobilozni. 

red_roaming.jpg

A nagy roaming-promóciónak meg is lett az eredménye, áprilistól augusztus végéig az érintett országokban a hangforgalom megduplázódott, az adatforgalom pedig a három- négyszeresére nőtt. Itt vannak a részletek: 

A Vodafone Magyarország október elsejével 14 országgal 36-ra bővítette a tavasszal bevezetett Világ Napijeggyel látogatható országok körét és bejelentette, hogy ügyfelei immár 54 országban használhatnak legalább egy helyi hálózaton a 4G szolgáltatást roaming környezetben is.

Csütörtöktől a Világ Napijeggyel a hazaihoz hasonló feltételekkel használhatják a Vodafone ügyfelei mobiltelefonjukat a két nem EU-tag szomszéd országban: Szerbiában és Ukrajnában is, valamint Oroszországban. A kibővített Világ Napijeggyel olyan népszerű turisztikai és üzleti célpontok is elérhetővé váltak, mint Izrael, az Egyesült Arab Emirátusok, Chile, vagy Brazília.

A Vodafone április elején jelentette be a roaming korlátok lebontását, miután úgy alakította át tarifacsomagjait, hogy lakossági és üzleti ügyfelei is egyre több országban az itthon megszokott módon tudják használni telefonjaikat. Az azóta eltelt öt hónap tapasztalatai alapján a szolgáltató ügyfeleinek körében nagy sikert aratott a roaming korlátok lebontása, az adatok tanúsága szerint ugyanis jelentős mértékben nőtt a külföldi hívás és adatforgalom a is

A Red EU szolgáltatás csomagokkal és az Európa Napijegy mellé szintén áprilisban bevezetett Világ Napijegy szolgáltatással a Vodafone ügyfelei az Európai Unió tagállamai, valamint Izland, Liechtenstein, Norvégia, Svájc és Törökország mellett számos amerikai, afrikai, ázsiai és immár kelet-európai országban is élvezni tudják az akár korlátlan hazatelefonálás és üzenetküldés lehetőségét, valamint a mobilinternet használatot a hazai feltételekkel megegyező módon.

Az idén áprilistól augusztus végéig tartó időszakban az előző év hasonló időszakához képest a hangforgalom az érintett országokban több, mint megduplázódott, az adatforgalom pedig ennél is nagyobb mértékben, a korábbi érték három- négyszeresére nőtt

A tavaszi hónapokban elsősorban a hívásforgalom, a nyári időszakban pedig az adatforgalom nőtt meg. A legnagyobb havi adatforgalmat a Vodafone ügyfelei a vizsgált időszakban sorrendben Németországban, Horvátországban és Ausztriában használták fel, míg a hívásindítás alapján az élbolyban Németország, Ausztria és Olaszország található meg.

Red EU

A Red EU Roaming szolgáltatással a Red előfizetők az Európai Unió bármely országában tartózkodva ugyanúgy használhatják telefonjukat, mintha otthon lennének, azaz utazásaik során egyáltalán nem kell változtatniuk telefonálási vagy adatfelhasználási szokásaikon. A Red EU szolgáltatáscsomagok 9990 Ft-os havidíjtól nyújtanak korlátlan belföldi beszélgetést és üzenetküldési lehetőséget, valamint korlátlan hazatelefonálást az Európai Unióból valamint Izlandról, Liechtensteinből, Norvégiából, Svájcból és Törökországból a Vodafone partnerhálózatain.

Világ Napijegy

A hagyományosan nagyon népszerű Európa Napijegy mellett a Világ Napijeggyel Kelet-Európa, Afrika, Amerika és Ázsia egyre több országából is lehet az itthoni perc- és SMS-díjjal hazatelefonálni, vagy -üzenni és a hazai adatkerettel lehet internetezni. A Világ Napijegy használata Afrikában és Amerikában egyaránt napi 1990 Ft-ba kerül, míg Ázsiában (beleértve Ausztráliát és Új-Zélandot is) és Kelet-Európában napi 2990 Ft-ba.

Roaming feltöltőkártyásoknak

• Hívás, SMS hazai áron

Az díjmentes „Európa hazai áron” opcióval a feltöltő kártyás ügyfelek is a hazai perc és SMS alapdíjakkal telefonálhatnak, vagy küldhetnek haza üzenetet az EU tagállamokból, valamint Izlandról, Liechtensteinből, Norvégiából, Svájcból és Törökországból. Az opcióval természetesen a hívásfogadás is ingyenes ezekben az országokban.

• Adatforgalom napijeggyel

Az „Európa hazai áron” opcióval párhuzamosan vezette be a Vodafone a feltöltő kártyás ügyfelek számára az „Európa adat napijegyet”. A napijeggyel a felhasználók napi 100 MB adatforgalmi keretet kapnak napi 990Ft-ért. A keret a megrendelés napján magyarországi idő szerint éjfélig használható fel, lemondani nem kell, éjfél után ugyanis automatikusan deaktiválódik. Az „Európa adat napijegy” érvényes az Európai Unió összes országában, továbbá Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában, Svájcban és Törökországban is.

A Vodafone feltöltőkártyás ügyfelei természetesen egyszerre is igénybe vehetik az Európa hazai áron opciót és az Európa adat napijegyet.

Vagyis mindezek alapján azt hiszem levonható a következtetés, hogy ha itthon mobilozol, a legjobban akkor jársz, ha a Telekomhoz mész, ha külföldön, akkor meg a Vodához. Hogy mikor menj a Telenorhoz, arról egyelőre még nem kaptunk sajtóközleményt.

süti beállítások módosítása