KEYone.

Ízlelgessük ezt a nevet kicsit, mivel a következő hetekben, hónapokban irgalmatlan sokat fogjuk látni, hallani a BlackBerry Mobile legújabb készülékének a nevét internetszerte. Nomen est omen, a név kötelez és még sorolhatnám a közhelyeket, hogy miért találó ez a név, de teljesen mindegy, az egykor csak Mercuryként ismert készülék az év legkülöncebb, egyben egyik legérdekesebb okostelefonja, mely a BlackBerry és a TCL között létrejött licencmegállapodás első igazi gyümölcse lehet. 

A barcelonai Mobile World Congress -1. napján leleplezett okostelefon igazi csemege a hardveres billentyűzetet kedvelők számára, vagyis mindenkinek, aki a tőszavas (chat)üzeneteken túl képzeli el az írásos kommunikációt egy telefonon. Emellett minden felhasználónak olyan biztonságot nyújt gyárilag, mely az androidos mezőnyben e tekintetben abszolút az élre emeli a KEYone-t.

keyone_official_black.jpg

Az MWC-s bemutató egyébként szerintem amúgy elég kurta-furcsára sikeredett, eleve késve indult, már az elején be is döglött a stream, és fél óra után vége is volt az egésznek, de ez még mindig több, mint amit a BlackBerry eddig fel tudott mutatni ezen a rendezvényen (lásd a PRIV 2015-ös "bemutatóját"). Szóval az a bizonyos marketinggépezet még nem nagyon indult be, de a TCL pénzügyi hátterével előbb-utóbb meg fog oldódni ez a hiányosság is.

 A KEYone-nal ráadásul még a Mercury korszakban elég sok poént lelőtt a BlackBerry Mobile, azaz konkrétan láttuk már a készüléket ugye a CES-en, mostanra gyakorlatilag az maradt, hogy megmondták a nevét, mi van benne, illetve mikor és mennyiért lesz kapható.

Kezdjük akkor talán fordított sorrendben: a BlackBerry KEYone áprilistól kerül forgalomba, Európában 599 eurós ajánlott fogyasztói áron, ami itthon nagyjából 190-200 ezer forint körüli nyitóárat feltételez. Vélhetően szolgáltatóknál is beszerezhető lesz majd a típus, tehát ez az ár a kártyafüggetlen, hivatalos forrásból származó KEYone-okra vonatkozik.

A készüléket bár többször is felsőkategóriásként aposztrofálták a bemutató során, a beépített komponensek valójában ezt a jelzőt nem nagyon támasztják alá, legalábbis androidos viszonylatban. A KEYone éppen ezért - kicsit ebben is a "régi BlackBerryre" hajazva - nem elsősorban a processzorral vagy memóriával akar vagánykodni, sokkal inkább a Passportnál és a PRIV-nél már megismert, de végre emberi(bb) kézre méretezett érintésérzékeny fizikai gombsorral, meg a prémium anyaghasználattal (alumínium keret, selymes tapintású, mintázott műanyag hátlap).

De akkor minden mellébeszélés nélkül következzenek a száraz speckók:

Operációs rendszer Android 7.1 Nougat
Kijelző 4.5 hüvelyk, 1620x1080 pixel
IPS LCD
434ppi
3:2 képarány
Processzor Qualcomm Snapdragon 625
Nyolcmagos CPU, 2.00GHz-en
Adreno 506 GPU
RAM 3GB
Háttértár 32GB
Bővítési lehetőség microSD kártyával maximum 2TB-ig
Hátlapi kamera 12MP (1.55 mikronos pixelméret) f/2.0, PDAF
kéttónusú LED vaku
HDR, 4K, 30fps
Előlapi kamera 8MP f/2.2
1.12-mikron pixel
Szelfivaku
1080p/30 video
Akkumulátor 3505 mAh
nem eltávolítható
Töltés Quick Charge 3.0
USB-C
Vízállósság Nincs
Biztonság DTEK app
FIPS 140-2 teljes háttérttár-titkosítás
Android For Work, Google Play for Work
Vezeték nélküli csatlakozások Wi-Fi 802.11ac, 5GHz, Bluetooth 4.2 LE, NFC
GPS, GLONASS
NFC
FM Radio
Hálózati támogatás (Észak-amerikai GSM) LTE Band 1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/19/20/28/29/30
TD-LTE Band 38/39/40/41
Hálózati támogatás (Észak-amerikai CDMA) LTE Band 1/2/3/4/5/7/12/13/20/25/26/28/29/30
TD-LTE Band 41
CDMA BC 0/1/10
Hálózati támogatás (Európa) LTE Band 1/2/3/4/5/7/8/13/17/20/28
TD-LTE Band 38,40
Méretek 149.1 mm x 72.39 mm x 9.4 mm
Tömeg 180 gramm

Ez tehát a BlackBerry KEYone, ami nyers erőt tekintve valahová a PRIV és a DTEK60 közé került be, mindenesetre a fentiek alapján szerintem legfeljebb az panaszkodhat, aki többet játszik vagy szórakozik a telefonján, mint dolgozik, de ők aligha számítanak a KEYone elsődleges célcsoportjának. 

Hozzáteszem, a KEYone-t eddig csak képeken láttam, de az eddig látottak, valamint a specifikációs lista alapján egy remekül kiegyensúlyozott nyomógombos okostelefont várhatunk áprilisra, ami a BlackBerrytől megszokott minőséget, produktivitást és biztonságot nyújtja majd, a BlackBerrytől megszokott áron. 

További jó szombat estét mindenkinek, a jövő héten pedig természetesen KEYone-ozunk tovább itt a BerryBlogon!

Bizony-bizony, újfent megélénkültek a pletykák azzal kapcsolatban, hogy a BlackBerry új licencpartnere, a TCL Communication BlackBerry okostelefonok mellett kész piacra dobni BlackBerry márkájú tabletet is. Azért mielőtt még a megrögzött tablet-híveknél megindulna a hiperventillálás, gyorsan szögezzük le, hogy ennek a pletykának egyelőre elég ingatag az alapja, nevezetesen a Mobile World Congress 2017 weboldalán található, alant is bemásolt cégismertető, ahol be van tagelve a tablet szó is a BlackBerry Mobile-hoz.

bmm.png

Ettől függetlenül persze el lehet játszani a gondolattal, hogy mi lenne, ha jönne egy új BlackBerry tablet, különös tekintettel arra, hogy a BlackBerrynek már volt egyszer egy elég csúfos próbálkozása ebben a szegmensben a saját rendszert futtató PlayBookal (atya ég, de rég írtam le itt ezt a nevet!). Az üzleti tablet koncepció egyébként elsőre akár izgalmasnak is hangzik (mert feltételezem ide pozicionálnának egy BlackBerry márkájú tabletet), bár a BlackBerrynek már van egy kooprodukcióban készített tabletje (ez a Samsung alapokkal rendelkező SecuTab), de az tulajdonképpen méregdrága céleszköz német kormányzati köröknek.

bb_pb.jpg

Szóval képzeljetek el egy tabletet, amin éppúgy a BlackBerry által megerősített Android fut, mint az androidos BlackBerry modelleken, éppúgy megjelennek rájuk a havi biztonsági frissítések, és persze ott vannak rajta a BlackBerry saját produktív/biztonsági alkalmazásai. Jól hangzik, ugye?

Le kell hűtselek, aligha fog összejönni, legalábbis számos kontra érvet tudok kapásból felsorolni, úgy mint:

  • A tabletpiac ha nincs is a halálán, erősen gyengélkedik, az androidos tabletek pedig a csirkefarhát-szegmenst leszámítva senkinek nem kellenek.
  • A TCL-nek egyetlen értelmezhető (?) saját tabletje van az amerikai piacon, ez a 17"-es (!!!), elsősorban konyhákba szánt Xess. A szintén a TCL-hez tartozó Alcatelnél már kicsit bővebb a választék, de azért ott sem éppen a tablet a húzóerő (az utolsó Alcatel talbet a Pixi 4 (7) volt, ami a tavalyi év második felében jelent meg).
  • A BlackBerry mobilos szoftverkínálatának gerincét képező androidos Hub+ csomag jelenleg nem használható tableteken.

Szerintem a fentiek alapján (különösen az első pontot alapul véve) viszonylag könnyen megválaszolható a poszt címében feltett kérdés: meglepődnék, ha belátható időn belül, jelen piaci körülmények közepette napvilágot látna egy BlackBerry Mobile tablet, de persze álmodozni mindig lehet. Meg persze szavazni is!

Via PhoneArena.com

Tönkrement, elhagytad vagy egyszerűen csak meguntad a régi vezetékes headsetedet? Akkor itt az ideje, hogy beújíts egy stílusos megoldást, ráadásul most akár ingyen! Nem tévedés, a BerryBolt legújabb promóciójában ingyenesen hozzájuthatsz egy stílusos TYLT TUNZ headsethez!

Ehhez mindössze 10.000 forint felett kell vásárolnod a webshopban, kiválasztani a neked szimpatikus színváltozatot erről az oldalról és és a kosárnál megadni a 

"TUNZ"

kuponkódot (idézőjelek nélkül), és a rendszer máris jóváírja neked a headset 5290 forintos fogyasztói árát. 

tunz.png

TYLT TUNZ tulajdonságok:

  • Hangszóró átmérő: 8 mm
  • Érzékenység: 116 dB (1 kHz-nél mérve)
  • Impedancia: 16 Ohm
  • Frekvenciaátvitel: 20-20.000 Hz
  • Teljesítmény: 3 mW (normál), 10 mW (maximális)
  • Kábelhossz: 1,2 m
  • Csatlakozó: 3,5 mm-es jack

Emellett még jól is néz ki. Siess, az akciós csak február 26-án éjfélig, vagy a készlet erejéig tart!


A BerryBolt Magyarország első és legnagyobb, kifejezetten BlackBerry termékekre szakosodott webáruháza 2011 óta. A BerryBolt és a BerryBlog közös tulajdonosi háttérrel rendelkezik.

Ez a kérdés így három nappal és nagyjából öt és fél órával a hivatalos bemutató előtt (jelen poszt írásakor) azt hiszem egyre több rajongót és érdeklődőt foglalkoztat, na nem mintha feltétlenül a néven múlna a siker, de a DTEK sorozat után igazán megérdemel egy jobb nevet a BlackBerry Mobile legifjabb titánja.

A Las Vegas-i CES alkalmával, ahol a mobil először bemutatkozott, nem hangzott el a végleges kereskedelmi név, sőt, mint kiderült sanszos, hogy a mindenki által előszeretettel emlegetett Mercury név is az internetes folklór szülötte -- ahhoz képest mondjuk nem is olyan rossz. Aztán erre most Steve Cistulli, a TCL Communications amerikai részlegének a feje bedobta ezt a Twitterére:

merc_passport2.jpg

A képet látva a kommentekben azonnal elkezdett spekulálni a jónép, hogy a Mercury akkor ezek alapján bizonyosan valamilyen Passport-iteráció lesz, mondjuk Passport 2 vagy egyszerűen csak "Az új Passport" néven kerülhet forgalomba. Azért meg kell hagyni, Cistulli, és a mögötte álló csapat ügyesen igyekszik folyamatosan fenntartani az érdeklődést, mígnem aztán három nap és nagyjából öt és fél óra múlva lelövi majd a legtöbb poént. De amíg ez nem történik meg, tippeld meg, szerinted mi lesz a Mercury végleges neve!

Dual SIM ide- dual SIM oda, itthon valószínűleg nem lesz olyan jó vétel az a még megjelenés előtt álló BlackBerry, melyet kifejezetten az indonéz piacra szánt a BlackBerry első licencpartnere, a PT BB Merah Putih. Nem csak azért, mert az egyébként BBC100-1 -es típus nem kerül forgalomba hivatalosan Európában, hanem egy ebből egyenesen eredő másik probléma miatt is, mely egyébként a gyanúsan olcsó, Kínából importált telefonok zömére éppúgy jellemző.

merahputih_flag.jpg

A helyi hatóságok által nemrég jóváhagyott típus kiszivárgott adatlapja (lásd lent) alapján a legolcsóbb BlackBerry nem támogatja az európai 4G/LTE-hálózatoknál használt B20-as frekvenciasávot, vagyis egy ilyen készüléket Magyarországon használva nem áll rendelkezésre a szolgáltatók teljes 4G-s lefedettsége, ami egyébként éppen a 20-as sáv (ez egyébként a 800 MHz-es digitális hozadéksáv, ha valaki tudni akarja) miatt lehet annyi, amennyi - több mint 98 százalék kültéren a Telekomnak és a Telenornak és több mint 93% a Vodafone-nak.

bbc100-1.jpg

Szerencsére a másik két, általánosan használt európai LTE-sávot támogatja majd az új modell, illetve természetesen telefonálni is lehet vele Magyarországon és a környező országokban, ettől függetlenül bármennyire is csábító lesz az ár, a fentiek miatt erősen meggondolandó a készülék beszerzése itthon.

Érdemes lehet tehát kicsit várnia, vagy gyűjtögetnie azoknak, akik olcsóbb BlackBerryt szeretnének vásárolni, míg vagy a DTEK50 ára csökken, vagy a BlackBerry Mobile piacra nem dob Európában egy olcsóbb típust, ami egyébként egyes pletykák szerint akár még idén megtörténhet.

Via Twitter.

Egy hét, és hivatalosan is megnyílik Barcelonában az év legnagyobb mobilos kiállítása, a Mobile World Congress 2017, ami persze a szokás szerint a nulladik, sőt -1. napon is tartogat érdekességeket, elsősorban a sajtó jelen lévő képviselői, és a bemutatókat online követő érdeklődők számára. Az MWC-re már nekem is volt szerencsém jó néhányszor eljutni (idén sajnos nem jön össze), és valóban óriási a kavalkád, az ember feje csak úgy zsong a pavilonok közt kóvályogva, pláne ha előtte az esti partyn kellő mennyiségű alkohol került elfogyasztásra. Az idei MWC azonban más lesz.

mwc_2017.jpg

Na nem a partyk miatt, azok ugyanolyanok lesznek, sokkal inkább azért, mert idén eddig soha nem látott nosztalgiahullám szabadul rá a barcelonai Fira Gran Viára, ahol az MWC dugig tömött pavilonjai idén (is) sorakoznak. És ez szerintem jót tesz nem csak a kiállításnak, hanem az egész mobiliparnak, hiszen hogy mást ne mondjak, olyan nagy nevek kaphatnak újra komoly figyelmet itt, mint a BlackBerry, vagy éppen a Nokia.

Most eltekintve attól, hogy valójában egyik cég sem ugyanaz már, mint régen, az örökséget mindkét esetben sikerülhet jól átmenteni a "modern korba", ahol talán már kicsit túlontúl is sok az egy kaptafára készült, egymást másoló készülék.

1. BlackBerry, aka BlackBerry Mobile

Mivel ez itt a BerryBlog, a sort mi mással is kezdhetnénk, mint a legújabb QWERTY-s BlackBerryvel, ami egyelőre csak Mercury kódnéven ismert. A BlackBerry Mobile által gyártott és forgalmazott készülék a régi idők nyomógombos korszakába repít, miközben mind külsejét, mind a belsejét tekintve megőrzi modernségét is.

Aki még nem tudná, a Mercury lesz az utolsó, BlackBerry által tervezett okostelefon, ezt követően a márkanevet licencelő kínai TCL tervezi és gyártja majd az okostelefonokat BlackBerry Mobile néven, a lehetőségekhez mérten megőrizve mindazt, amitől a BlackBerry korábban BlackBerry volt. 

Ez többek közt azt jelenti, hogy a Mercuryn és a későbbiekben megjelenő típusokon futó szoftvert továbbra is a BlackBerry fejleszti, beleértve a biztonsági szempontból megerősített Androidot és a gyári szoftverkínálatot, mely szintén a biztonság és a produktivitás köré szerveződik.

A Mercury bemutatója egyébként kicsit kakukktojás, legalábbis abból a szempontból mindenképpen, hogy a mobilt egyszer már bemutatták idén, a Las Vegas-i CES-en, egyszersmind ezzel előrevetítve, hogy a BlackBerry Mobile készülékek célpiaca is marad a régi.

De hogy mit is várhat a nagyközönség a Mercurytól?

  • 35 gombos, kapacitív (érintésre is reagáló) fizikai QWERTY gombsor
  • 3:2 képarányú, 4,5 hüvelykes kijelző
  • Android 7.0 (Nougat) operációs rendszer
  • Snapdragon 625 rendszerchip
  • 3 GB rendszermemória
  • 32 GB háttértár
  • 13 megapixeles hátlapi kamera (a Google Pixel szenzorával)
  • Bazi hosszú akkus rendelkezésre állási idő

Persze ezek még mind csak pletykák, hogy pontosan mit fog gurítani a BlackBerry (Mobile), az már szombaton, este hétkor kiderül, ekkor lesz ugyanis a gyártó nagyszabású bemutatója (megjegyzem eddig még ehhez hasonló nagy sajtóesemény keretén belül egyetlen BlackBerryt sem mutattak be az MWC-n).

2. Nokia

Miután a Nokia-Microsoft házasság szavatossági ideje lejárt, és tulajdonképpen túl vagyunk a váláson, a finn HMD Globalhoz került a márka, ,mely a következő tíz évben használhatja készülékein az ikonikus jelzést. Miközben a cég a fősodorban újabb tepsifonokkal akar versenyre kelni a feneketlen pénzeszsákkal rendelkező Samsunggal és Apple-lel, a fél internet arról beszél, hogy visszatér a porondra az ezredforduló nagyágyúja, a Nokia 3310.

Az elsőre (és másodikra is) elég hihetetlennek tűnő pletykák szerint az új 3310 nem nagyon akar több lenni elődjénél, vagyis szó sincs arról, hogy modern okostelefonos funkciókkal pakolnák tele a készüléket -- már csak abból adódóan is, hogy méretre állítólag pont akkora lesz, mint elődje.

A régi-új Nokia ezzel gyakorlatilag teljesen kimaxolhatja majd a nosztalgia-faktort, és adott esetben egész szépen is fogyhat majd, pláne ha az ára tényleg annyi lesz, amennyit pletykálnak róla (18-20 ezer forint). Persze azért sok a kétkedő így is (akárcsak az új BlackBerry esetében), van aki egyenesen úgy gondolja, hogy ennek a pletykának az elterjesztése, illetve ha valóban lesz ilyen modell, a telefon piacra dobása csak arra jó, hogy újra hírverést keltsen a Nokia márkának, melyet az elmúlt évben rendszerint elég gyászos szövegkörnyezetben emlegetett mindenki.

Persze mindezt elég nehéz azért úgy megtippelni, hogy az új 3310-ről eddig szinte semmit nem lehet tudni, de az bizonyos, hogy a 2000-ben még az alsó-középkategóriában motorozó készülék 2017-ben a legbelépőbb belépőszinten is siralmasan mutatna, pláne a fent említett árszinten, ezért nyilvánvalóan lesz itt-ott némi ráncfelvarrás, például színes kijelző, kamera meg ilyenek. 

Valószínűleg minden kínzó kérdésre válasz érkezik majd a Nokia vasárnapi bemutatóján, azaz még az MWC 2017 hivatalos, hétfői kapunyitása előtt.

süti beállítások módosítása