Rájár a rúd mostanában az Adobe-ra a Flash Player miatt -- ez az a komponens, melyet a mai napig számos weboldal használ legyen akár mobilos vagy hagyományos elrendezésű. A többnyire internetes reklámokban, mindenféle csicsás oldalakon a menüelemekben, vagy éppen netes videókban használt modul gyors halálát a néhai Steve Jobs sürgette a legjobban, a sors fintora, hogy a Flash Player végül csaknem négy évvel túlélte az Apple 2011-ben elhunyt vezetőjét. A múlt héten azonban nagyot borult a bili.

adobe-flash-player.jpg

A Flasht általában két dolog miatt szokás szívből gyűlölni, az egyik a grafikus megjelenítéshez használt erőforrások (processzor, grafikus chip) túlzott igénybe vétele, aminek egyenes következménye a notebookok és mobilok akkumulátorának gyors merülése. A másik, ennél fontosabb ok, hogy a Flash Player biztonsági szempontból lyukasabb, mint a nagyanyám tésztaszűrője. Íme a legfrissebb, konkrét eset, ahogy a HWSW írja: 

Egy hét alatt három nulladik napi sérülékenységre derült fény a Hacking Teamtől kikerült 400 gigabájtnyi adat elemzése során – sajnos a kihasználásukat bemutató példakóddal együtt, melynek alapján támadók frissíteni tudják rosszindulatú programjaikat, hogy még a hibák befoltozása előtt előnyükre fordíthassák azokat.

Az elsőként nyilvánosságra került hibát az Adobe viszonylag gyorsan javította, ennek ellenére a sebezhetőség még a foltozás előtt aktív támadások célpontjává vált. Ez jól illusztrálja, hogy a modern malware fejlesztői milyen gyorsan mozognak, szó szerint órák alatt képesek egy-egy biztonsági résre ugrani, ebben az esetben ransomware (adatokat titkosító zsarolóprogramok) készítői vették tűz alá a Flash-t.

Az első foltozatlan hibát azonban két újabb követte, ugyanabból a Hacking Team adathalmazból. A sérülékenységeket a Trend Micro publikálta (azonosítóik: CVE-2015-5122, CVE-2015-5123), ezeket az Adobe mára javította a Flash lejátszóban. Ezért ha mindenképp használni szeretnénk a Flash-t, akkor mindenképp érdemes telepíteni a legújabb, 18.0.0.209-es verziót.

A Flash korábban a mobilos felhasználókat is boldogította (leszámítva az iPhone-tulajokat), ám idén év elejétől még az Adobe különféle platformjainak (Air, Flash) támogatását tekintve korábban oly lelkesnek számító BlackBerry is hátat fordított neki azzal, hogy a BlackBerry 10 operációs rendszer 10.3.1-es verziójának böngészőjéből nemes egyszerűséggel kikerült a mobilos Flash Player -- néhány weboldal pedig hirtelen elég érdekesen festett a BB10-es BlackBerryk böngészőjében.

Bár vannak mindenféle módszerek a Flash visszacsalogatására, az utóbbi napok történéseinek ismeretében senkinek nem javaslom tiszta szívből, hogy valamilyen alternatív megoldást keressen, inkább húzzunk be a jó öreg Steve neve mellé egy újabb pipát, ő pedig a mennyekben/pokolban/távoli galaxisban ismét elégedett mosolyra húzhatja a száját: mindvégig igaza volt.

Via HWSW.

süti beállítások módosítása