Krypton eddig csak egy szomorú sorsra jutott planéta volt az univerzumban (meg a periódusos rendszer egyik eleme), melynek leghíresebb szülötte kétségtelenül Superman, mostantól viszont már biztos, hogy egy BlackBerryt is takar ez a kódnév. Az nagyjából eddig is nyílt titok volt, hogy a BlackBerry Mobile két új készüléket is piacra kíván dobni a közeli jövőben (értsd pár hónapon - fél éven belül), az egyiket Krypton néven emlegetik, a másikat pedig csak Junóként. Előbbire most már az amerikai hírközlési hatóság, az FCC is áldását adta.

krypton-logo.jpg

A szervezet honlapján szereplő dokumentumokban tűnik egyébként fel először a Krypton név, ami nem az új BlackBerry végleges neve lesz, hiszen azt valószínűleg csak a megjelenés előtt közvetlenül, valamikor októberben fogja az orrunkra kötni a gyártó. Addig is kábé annyit tudni róla, hogy BBD100-x típusszámozással lesz ellátva, és nagyjából ezeket fogja tudni: 

  • Teljes érintőkijelzős megoldás, 1920x1080 pixeles felbontású panellel
  • Snapdragon 625 (vagy 626) rendszerchip
  • 4 GB memória
  • 4000 mAh-s akkumulátor
  • Csepp- és porálló kialakítás
  • Home gombba épített ujjlenyomat-azonosító

Vagyis egy full touch KEYone-ról beszélünk, gyaníthatóan kicsit a KEYone-hoz is hasonlító formavilággal. Az FCC oldalára felkerült, kimaszkolt fotó mindenesetre sok mindent nem árul el a dizájnról, de azért megmutatom nektek, aztán lehet spekulálgatni, hogy vajon mi van a fehérség alatt:

krypton_fcc_maszk.jpg

Via CrackBerry.

Mindig jó, amikor egy olyan, az életünket, illetve a mindennapi kommunikációt elég nagy mértékben meghatározó kütyübe, mint egy okostelefon új funkciók, hasznos újítások kerülnek, melyek megkönnyítik a felhasználók életét. Vagy egyszerűen csak jópofák, előremutatók és az a boldog tudat tölti el a készülékekért nem kevés pénzt áldozó vásárlókat, hogy valami olyan innovációt kaptak a kezükbe, amit még soha senki a földkerekségen. 

Ha valaki, akkor az Apple aztán igazán csúcsra járatja ezt az euforikus érzést a vásárlóiban, ahogy tette azt tegnap az iPhone 8 és az iPhone X bemutatója során. Itt van például az iPhone X home gombot pótló funkciója, a felfelé simítás gesztus, ami kísértetiesen hasonlít a szép emlékű BlackBerry 10 hasonló célt szolgáló képességéhez.

Először egy részlet a tegnapi prezentációból:

Aztán nézzétek meg ezt:

Persze felfogható a tegnap bemutatott Apple fejlesztés a BB10 gesztusának továbbfejlesztéseként is, és ezzel tulajdonképpen nincs is semmi baj, ebben az iparágban ez mondhatni természetes jelenség (azt még a legelvakultabb Apple-fanatikusok sem gondolják, hogy a cég kreatív istene, Jony Ive ne merítene olykor innen-onnan ötleteket). A kérdés sokszor nem is az, ki milyen funkciót vet be először az arzenálban, hanem hogy ki tudja a végén eladható termékké csomagolni az újítást.

A BlackBerrynek ez 2013-ban nem sikerült, az Apple-nek meg 2017-ben biztosan sikerülni fog. Ahogyan bizonyára (tíz)milliók lesznek vevők az iPhone-okban idén először feltűnő vezeték nélküli töltésre is. Jól csinálják, na.

Végre nem kell többé sötétben tapogatóznunk, hála az UTB Blogs csapatának immár véglegesen kijelenthető, hogy a BlackBerry PRIV, a BlackBerry első androidos okostelefonja Android 6.0-val fog végleg nyugdíjba vonulni, azaz nem kapja meg az operációs rendszer -- a BlackBerryk közül jelenleg egyedül a KEYone-on futó -- 7.1.1-es verzióját. A tényt maga Alex Thurber, a BlackBerry mobilmegoldásokért felelős fejese mondta el a blog századik podcastjában, ami után persze azonnal forrni kezdtek az indulatok a különböző rajongói közösségekben, fórumokon.

Egyfelől megértem egyes felhasználók felháborodását, hiszen hiába lesz pár hét múlva kétéves modell a PRIV, az Apple például még négy-ötéves iPhone-okra is kiadja az új iOS-t, márpedig a PRIV anno ezeknek a készülékeknek az árával vetekedett, mondhatni direkt iPhone-konkurensnek szánta őket a cég.

android_6_priv.jpg

Másfelől sajnos az Android világa több okból kifolyólag nagyon más, sokkal szerteágazóbb típusválaszték és hardverek érhetők el (elég csak a PRIV egyedi billentyűzetére gondolni), ezért nem feltétlenül a BlackBerry akarásán vagy nem akarásán bukott el az ügy -- Thurber egyébként a podcastban úgy fogalmazott, hogy olyan összetett koordinációt igényelt volna az Android N elkészítése a PRIV-re, hogy "szinte lehetetlen" lett volna a frissítést legyártani.

Függetlenül Thurber nyilatkozatától a BlackBerry mellett szóljon, hogy a magam részéről egyetlen olyan androidos gyártót sem ismerek, mely a megjelenést követő 23 hónappal fő verziófrissítést adott volna ki egy típushoz -- más kérdés, hogy az Android 7.1.1 upgrade éppenséggel akár már egy évvel ezelőtt is kijöhetett volna a PRIV-re. Szintúgy nem sok olyan gyártót ismerek, mely a termék 23 hónapos életciklusa alatt kb. ugyanennyi rendszerfrissítést adott volna ki bármelyik modelljére. A BlackBerry ráadásul továbbra is támogatja a típust, vagyis nincs hír róla, hogy a PRIV-re ne jelennének meg a következő hónapokban újabb biztonsági frissítések.

Kissé más a leányzó fekvése az elég mostohán kezelt DTEK szériánál, ami már távolról sem olyan koros, mint a PRIV, ám mégsem vennék rá mérget, hogy valaha látunk ezekhez a típusokhoz a jelenlegi, 6.0-nál frissebb OS-t. Nem úgy a KEYone-ra, amire már pár hete megerősítették a kurrens android, a 8.0-s verzió (Oreo) érkezését. De vajon tényleg ennyire fontosak ezek a verziófrissítések mindenkinek?

Via UTB Blogs.

süti beállítások módosítása