A BlackBerry 10-es okostelefonok egyik fontos újítása, hogy a korábbi modellekkel szemben ezekbe a készülékekbe már egy kisebb méretű SIM-kártya passzol, amit úgy hívnak microSIM. A kisebb kártya tulajdonképpen ugyanazt tudja, mint a régebbi, nagyobb, csak értelemszerűen kisebb, ami azért jó, mert nem veszi el a helyet fontos(abb) alkatrészektől, így akár kisebb vagy vékonyabb telefonok építhetők az új méretkategória bevezetésével. Sajnos a váltásnak mindenképpen megvan az a hátulütője, hogy régi SIM-et értelemszerűen nem lehet belegyömöszölni az új készülékekbe (az új SIM-et viszont adapterrel bele lehet rakni a régi telefonokba).
Az ember ilyenkor tehát vagy elballag a mobilszolgáltatójához, és kér egy új SIM-et, vagy bemegy egy sarki GSM-boltba és méretre vágatja a kártyát, rosszabb esetben valamilyen internetes útmutató alapján maga esik neki snitzerrel meg körömollóval a kártyának. A fenti megoldások közül én csakis az elsőt preferálnám, elmondom miért.
Az utóbbi időszakban elképesztő mennyiségű panasz és megmagyarázhatatlan hibajelenség érkezett hozzánk, illetve a BerryBolthoz az új BlackBerrykkel kapcsolatban. A problémák jellege a rejtélyes újraindulásoktól kezdve a különböző szolgáltatások elérhetőségén (pontosabban elérhetetlenségén) át egészen sokszínű tud lenni, aztán hogy, hogy nem a közös pont rendszerint a barkácsolt microSIM, amit vagy otthon vágott ki a tulajdonos, vagy valamelyik hozzáértő GSM-boltban szabták ki neki olyanra, amilyen.
A jelenség létezésében persze vastagon benne vannak az operátorok is, akik sokszor pénzt kérnek el a SIM-cseréért, méghozzá olykor nem is keveset, kivéve persze, ha az előfizető a telefont is náluk veszi meg. Bár ezzel szemben kétségtelenül csábító ajánlat, amikor egy GSM "szaküzlet" párszáz forintért kivágja a microSIM-et, és legtöbbjük bizonyára nagyon meggyőzően állítja, hogy már vagy tízezerszer csináltak ilyent, nem lehet belőle semmi probléma, azért csak óvatosan a vagdosással, illetve ha a BlackBerryd megmagyarázhatatlan parajelenségeket produkál, és tudod, hogy nem "gyári" microSIM van benne, legyen gyanús, hogy a SIM-mel lehet a gond.
A fenti probléma természetesen nem csak a BlackBerryket érinti, hanem minden olyan készüléket, melyekbe microSIM passzol, vagyis az utóbbi 1-2 évben forgalomba került, közép- vagy felsőkategóriás okostelefonok közül gyakorlatilag mindegyiket.