Ez a poszt most kivételesen nem (elsősorban) a BlackBerryről szól, bár a téma szorosan kapcsolódik a BlackBerry készülékrészlegének legutóbbi stratégiai irányváltásához. Vagyis ahhoz, hogy a kanadai gyártó a saját fejlesztésű mobilos operációs rendszerét hátra hagyva a PRIV-től kezdődően Androidra építi az új készülékeket. Egyre több olyan véleményt olvasni a sajtóban, miszerint a Microsoftnak is ezt kéne tennie, sőt, gyakorlatilag a színfalak mögött már el is dőlt, hogy ezt fogja tenni.

A sajtó persze mindig szereti túldramatizálni a helyzetet, így az elmúlt években magam is megszámlálhatatlan cikket láttam olyasmi címmel, hogy a "BlackBerry halott", most meg a "Windows Phone halott" cím a menő, de azt azért nem nehéz belátni, hogy a Microsoft minden igyekezete ellenére nem nagyon tudta megváltani a világot ezzel a windows a mobilon koncepcióval. Pedig TÉNYLEG mindent megtettek azért, hogy sikerre vigyék a Windows Phone-t.

Azért szerencsére vannak valamivel józanabb értékelések is. Például a ZDNeten jött szembe ma ez a cikk, ami elég kendőzetlenül kifejti, hogy ennyi feleslegesen elégetett pénz után most már ideje lenne a Microsoft számára, hogy belássák: a Windows Phone egyszer, s mindenkorra kudarc, és jöhet az egyetlen logikus és elérhető alternatíva helyette.

Vagyis az Android. 

Na jó, belátom ez így elsőre nem tűnik túl józan értékelésnek, pedig tényleg az.

Az az Android amúgy, amihez a Microsoft egyébként ezer szálon kötődik, és kis túlzással nagyobb pénzt akaszt belőle, mint az egész Windows Phone platformból tokkal-vonóval. Ahogy arra a cikk igyekszik rávilágítani, a Microsoftnak ma már gyakorlatilag minden szolgáltatása, szoftvere ott van Androidon, sőt, akad köztük olyan, ami Windows Phone-on nem érhető el, vagy ha el is érhető, rosszabbul működik, mint Androidon. Csak a teljesség igénye nélkül: Office, OneDrive, Skype, Swiftkey, sőt, bizonyos régiókban ott a Cortana is, mint Google Now alternatíva.

microsoft_android.jpg

A Microsoft emellett számos más érdekeltséggel is bír az androidos világban. Már eleve egy rakás pénzt kaszál egyes szabadalmak után az androidos gyártóktól, illetve ha ez nem lenne elég, még az alternatív firmware-ekről híres CyanogenMod-ba is pumpált némi pénzt. 

Jó, de az androidos piacon mivel tudja magát megkülönböztetni a Microsoft? - merülhet fel mostanra benned a kérdés. Valójában ez egy nagyon jó kérdés, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy számtalan androidos gyártó küzd ezzel a kihívással körme szakadtáig. A BlackBerry például a biztonságra és a produktivitásra próbálja helyezni a fókuszt, a Microsoftnak pedig a cikk szerint ott vannak kitűnő alapnak a már fentebb is említett mobilos alkalmazásai, amiket már most százmilliók használnak Androidon. Ha a cég okosan alakítja át (forkolja) eme alkalmazások köré csoportosítva az Androidot, akkor máris sokkalta többre viheti, mint a Windows Phone-nal valaha vitte -- sokkal, de sokkal olcsóbban.

A ZDNet szerzője szerint a Microsoftnál a hardverrel soha nem volt probléma, így az androidos Lumiák (vagy Surface-ek) sikerrel kelhetnének versenyre akár a felsőkategóriás Samsung Galaxykkal, vagy éppen a drágább Nexus modellekkel is, ehhez azonban egy mély lélegzetvétellel kukába kéne dobni a WIndows Phone-t, és az egész mobilos bizniszt új alapokra helyezni. 

Ez egyébként ma már egyáltalán nem tűnik valamiféle képtelen utópiának. A Microsoft az elmúlt hónapokban többször is tanújelét adta annak, hogy a megújult vezetés merész húzásokra hajlandó a siker érdekében, olyan húzásokra, melyek teljesen átformálhatják a cégről alkotott képet a következő években, évtizedekben.

Persze ettől még azért szomorú látni, hogy a mobilpiacon tényleg elfogy lassan minden platform-alternatíva, de ez nem kell, hogy azt jelentse, hogy minden korábbi érték végérvényesen elvész, ahogy ez tulajdonképpen a BlackBerry esetében sem történt meg az androidos váltás során.

Csak merni kéne túllépni a múlton.

Via ZDNet.

süti beállítások módosítása