Tegnap nem csak a BlackBerry 10 operációs rendszer 10.3.3-as verziója, meg az új BerryBolt és a BerryBlog zúdult a nyakatokba, hanem a szokásos menetrendnek megfelelően befutottak a BlackBerry Hub+ csomagjának a modulonkénti frissítései. Ez az az alkalmazáscsomag, amelyik mindegyik androidos BlackBerryn gyárilag ott van, más androidos készülékekre pedig a Play Store-ból letölthető (nem mindegyik komponens), és előfizetési díj vagy reklámtámogatott modellben használható. Az új frissítési körbe igazi nyalánkságok kerültek, ki tudja, talán a közelgő ünnepre való tisztelettel.

bb-hub-services.jpg

 Az egyes komponensek az alábbiakkal egészültek ki tehát:

BlackBerry Hub+ általánosságban:

  • Könnyebb fiókkezelés: mostantól akár a Hub-ban, akár a Névjegyzékben könnyebben elrejtheted azokat a fiókokat, melyeket nem használsz és csak zavarnak a hozzájuk tartozó bejegyzések.
  • Jobb Hub élmény: mostantól lehetőség van egyedi nézeteket megadni bizonyos e-maileknek, ezek a nézetek egy vagy több kontakthoz rendelhetők hozzá. A kontaktok avatarja (arcképe) mostantól a Hub értesítéseiben is megjelnnek.
  • Javított Feladatok: a Feladatok alkalmazásban a befejezett feladatok mostantól elrejthetők.
  • Több olvasható csatolmány: a Hub az .eml kiterjesztéső e-mail csatolmányokat is képes megnyitni az új verziótól.

BlackBerry billentyűzet (csak BlackBerry okostelefonokon!):

  • Nyelvváltás: a frissítést követően gördülékenyebben lehet nyelvet váltani a virtuális billentyűzeten.
  • Ujjlenyomat-szkenner támogatás: A BlackBerry Password Keeper alkalmazásnál a jelszó bevitelnél az ujjlenyomat-azonosító használatával egyszerűbbé válik a jelszavak beírása.

BlackBerry Launcher:

  • Sötét téma: A BlackBerry Launcher új verziójában kiválasztható a sötét téma, ami az összes alkalmazás nézet és a mappákba rendezett ikonok hátterét fehérről sötétszürkévé változtatja. 

BlackBerry Password Keeper:

  • Jelszóbeírás ujjlenyomat-azonosítással.
  • Beépített böngésző: már a Password Keeperen belül megnyíló böngészőből is be lehet jelentkezni a megadott oldalra, szolgáltatásba.
  • Új jelszó font, a jobb betű-megkülönböztethetőség érdekében.
  • Nem latin karakterek támogatása a jelszavakban.

Az új programcsomag tehát elsősorban a Hub terén fejlődött sokat, de szinte az összes komponens rejt valamilyen kisebb-nagyobb újdonságot, meg persze az ilyenkor szokásos hibajavításokat.

A BlackBerry Hub+ komponensek új verziói elérhetők a Google Play Áruházból.

Az Inside BlackBerry blog posztja alapján.

Címkék: frissítés hub+

December elseje lett megint, ami hagyományosan azt jelenti, hogy születésnapot ünnepelhetünk, hiszen ezen a napon indult el -- egy év különbséggel -- a BerryBlog és a BerryBolt! Előbbi 2010-ben, utóbbi 2011-ben. Az ilyen szülinapok általában kisebb-nagyobb változásokkal járnak, meg persze néhány meglepetéssel is, melyekkel most elsősorban az ötéves BerryBolt szolgál nektek.

Először is a lényeg: a BerryBolt 2011-ben kizárólag gyári BlackBerry tartozékok értékesítésére jött lére, egyedüli, hasonló kezdeményezésként az országban, a születésnapos akcióval pedig a kezdeti időszak előtt szeretnénk tisztelegni azzal, hogy 

Vasárnap éjfélig (2016. december 4.) minden eredeti, gyári BlackBerry tartozék árából 15% kedvezményt biztosítunk!

201612_szulinap.png

És ez még nem minden!

Amint azt már korábban láthattátok, a BerryBolt decemberre teljes átalakuláson ment keresztül és új arculattal, PC-n, tableten és okostelefonokon egyaránt könnyebben használható, szuper keresővel ellátott felülettel várja a vásárlókat.

És ez még nem minden!

A BerryBolt az ötödik születésnapra kibővítette a portfólióját a BlackBerry egyes szoftvertermékeire is. A termékkörbe bekerült licencek közé tartozik a BBM Enterprise (korábban BBM Protected), BBM Enterprise Voice és a BES12 mobilmenedzsment-platform különböző felhasználói licencei. A licenceket pont ugyanúgy tudod megvásárolni a BerryBoltban, mint bármilyen más terméket, azzal a fontos különbséggel, hogy a tranzakció során nem kerül a futárhoz csomag, hiszen elektronikus licencekről van szó. Óriási mérföldkő ez a számunkra, hiszen eddig hasonló licencértékesítési modellt egyetlen hazai webshop sem indított BlackBerry szoftvertermékekre.

Az elektronikus licencek választékát a későbbiekben a megjelenő igényeknek megfelelően bővítjük majd, illetve egyedi igényeket is ki tudunk szolgálni, volumentől függően kedvezményes áron. Ha a BlackBerry licencekkel kapcsolatos kérdéseid lennének, ne habozz feltenni őket a licenc@berrybolt.hu e-mail címen!

Fontos tudnod, hogy a BlackBerry szoftverlicencek elsősorban vállalatok számára készült termékek, az aktiválásuk pedig haladó szintű informatikai ismereteket és angol nyelvismeretet igényel.

És ez még nem minden!

A BlackBerry licencek értékesítését mi mással lenne érdemes indítani, mint egy jó kis akcióval! Ennek részeként december 1-től 31-ig minden BBM Enterprise felhasználói licenc árából kedvezményt adunk. Részletekért kattints a termékoldalra!

201612_bbm_enterprise_v3.png

Erre az évre tehát ezt hoztuk el nektek december 1-jén, meg persze továbbra is megtaláljátok a BerryBoltban a BlackBerry készülékeit két év gyári jótállással, ingyen kiszállítással, valamint a gyári BlackBerry tartozékok mellett többek közt StilGut, Jabra, Nillkin, TYLT, Kingston és Imak termékeket, Magyarországon egyedülálló választékban, raktárról kiszolgálva.

Köszönjük, hogy olvassátok a blogot és NAGY-NAGY köszönet mindenkinek, aki az elmúlt öt évben vásárolt, vagy vásárolni fog bármit a BerryBoltban! 


A BerryBolt Magyarország első és legnagyobb, kifejezetten BlackBerry termékekre szakosodott webáruháza 2011 óta. A BerryBolt és a BerryBlog közös tulajdonosi háttérrel rendelkezik.

Ennyi, nincs további várakozás (már akinek), nincs több kérdés (remélhetőleg), hogy mikor jelenik már meg a BB10 10.3.3-as verziója, miután a BlackBerry hosszú-hosszú jóváhagyatási procedúra után tegnap hivatalosan is kiadta a teljes BlackBerry 10-es készülékportfólióra a 2013-ban megjelent operációs rendszer legújabb verzióját. Azt a verziót, melynek megjelenését egyébként idén év elejére ígérték először, szóval joggal zúgolódhattak azok, akik az Egyesült Államok kormányzati köreihez tartoznak, és a NIAP, vagyis a National Information Assurance Partnership certifikációja hiányzott ahhoz, hogy teljes és boldog életet éljenek.

blackberry_10.jpg

Mert hogy a BlackBerry 10 10.3.3-as verziója (egész pontosan a 10.3.3.2049-as verzió) elsősorban ezen a téren újult meg, ellentétben azokkal a pletykákkal és rajongói wishful thinkinggel, melyek egy egész sornyi, arculati elemekre vonatkozó újítást is felsoroltak a vélt fejlesztések között. 

Az ehhez képest meglehetősen nagy méretű - cirka 1,5-1,6 GB-os - frissítés azt sejteti, hogy a motorháztető alatt azért sok minden megváltozott, és bár a BlackBerry eddig nem tett közzé hivatalos változáslistát, az az eddigi tesztek alapján látható, hogy a BB10 böngészőjét számos ponton javították (mondjuk rá is fért már), illetve kijavították az Android futtatókörnyezet hibáit is. 

Az új rendszerfrissítés a szolgáltatófüggetlen BB10-es készülékekre ezekben az órákban érkezik meg, a függő telefonok vásárlói pedig az eddigi tapasztalatok szerint pár napot, hetet, hónapot kell várjanak még, mire a frissítés megérkezik hozzájuk. A türelmetlenebbek, és azok számára, akik korábban felrakták a bétát, elérhetők már az autoloaderek is. 

SDHC, SDXC, Class2-10, UHS-I-III, U1, U3, V6-V90 - eddig is elég változatos jelölésekkel kellett tisztában lenni, ha valaki SD-memóriakártyát akart vásárolni mondjuk a digitális fényképezőgépébe, vagy az okostelefonjába, ám ha ez nem lenne elég, a szabványt gondozó iparági tömörülés most kitalált egy újabb jelölést a kártyáknak. Az SD szabvány 5.1-es verziójával jön a sokat sejtető nevű Application Performance Class, aminek hál' istennek egyelőre csak egy fokozata lesz, az A1.

A szabványalkotók szerint egy ilyen újfajta jelölés különösen azóta kellett már úgy, mint egy falat kenyér, hogy egyre több okostelefonba vásárolnak memóriakártyát, melyet az Android legújabb verziójával már a belső tárhely részeként is lehet használni (hogy pontosan miként, arról itt írtam nemrég). Ez pedig megkövetel bizonyos képességeket a kártya részéről, ellenkező esetben a lassú kártya kihatással lehet az okostelefon teljesítményére, különösen ha valamilyen csúcsmodellről van szó.

A szabvány szerint a jövőben azokra a kártyákra kerülhet fel az A1 jelölés, melyek másodpercenként legalább 1500 véletlenszerű olvasási és 500 véletlenszerű írási műveletre képesek, valamint stabilan tudják tartani a 10 Megabájt per másodperces írási tempót. Utóbbi egyébként egy Class10-es, UHS-I U1-es és V10-es kártyánál is alapkövetelmény, vagyis jó eséllyel azok a korábbi kártyák, melyeken ezen feliratok valamelyike díszeleg, szintén megfelelnek az előírásoknak.

Új szabvány ide, új szabvány oda, ettől függetlenül továbbra is erősen javasolt (főleg egy csúcsmobil esetén) a lehető leggyorsabb elérhető kártyatípus használata, ami a mai okostelefonok számára egyet jelent az UHS-I U3 szintnél. Ezekre a kártyákra gond nélkül rögzíthetők a 4k felbontású videók, illetve a véletlenszerű műveletvégzési tempójuk is elég gyors, bár nyilván a mobil beépített memóriájához így sem ér fel fürgeségben.

Ki gondolná, hogy a nyomógombjaival ikonikussá vált BlackBerry éppen nyolc éve van jelen az érintőkijelzős okostelefonok piacán? Pedig a kanadai cég első próbálkozása (ez volt a BlackBerry 9500, vagyis a Storm) éppen 2008 novemberében vált elérhetővé, és viharos gyorsasággal el is tűnt az igazi okostelefon-korszak hajnalára. A BlackBerrynek nem áll jól ez a formátum, a cipész maradjon a kaptafánál, egy BlackBerry csak gombokkal BlackBerry - a sajtó és a felhasználók egy személyben mondtak nemet az új irányvonalra. Az azóta eltelt nyolc évben aztán bebizonyosodott, hogy a nagy tömegek számára csakis ennek a formátumnak van stabil jövője, a BlackBerry pedig többször is nekifutott a full touch szegmensnek, de a kép valahogy csak nem állt össze az évek során. 

A sors különös fintora, hogy a BlackBerry azután tudott csak igazán ütőképes, a konkurenciával gyakorlatilag teljesen pariban álló csúcskategóriás érintős telefont letenni az asztalra, amikor nem csak a gyártást, hanem a készülékek tervezését is kiadta a kezéből. Itt van a DTEK60, ami eljutott végre a csúcsra akkor, amikor a BlackBerry már régen túl van a csúcson.

"Még a kamerán sincs ott a hivalkodó felirat, hogy "ezt nézd bakker, 21 megapixel!", pedig ha valamivel lehetne hivalkodni, akkor ez biztosan az."

A DTEK60 a BlackBerry harmadik androidos modellje, egyben a második olyan, melyet egy külső partner -- jelen esetben a kínai TCL -- referenciadizájnjára építenek. A középkategóriás kistesóhoz, a DTEK50-hez képest azonban lényeges különbség, hogy pontosan ez a kiszerelés, pontosan ebben a formában nem öltött testet más márkanév alatt, azaz ezúttal a BlackBerry számára egyedileg tervezett modellről van szó, noha kétségtelen, hogy a mobil magán visel bizonyos "Alcateles" vonásokat.

dtek60_001.jpg

A DTEK50 kapcsán augusztusban lelkesen ecseteltem, hogy középkategóriás áron mennyire minőségi darab a telefon, az elegáns formával, a fém kerettel és a hibátlan összeszereléssel. Ezt az arányt szerencsére a DTEK60-nál is sikerült megtartani. Az új csúcskategóriás androidos BlackBerry a manapság több gyártónál is megjelent, divatosnak tekinthető elől-hátul üveg formát követi, fém keretbe ágyazva, teljesen minimalista megközelítéssel. A sötétszürke hátlap az egyetlen, ahol feltűnik a BlackBerry logó, egyébként sehol semmilyen felirat vagy egyéb jelölés nem töri meg a formát (na jó, a hátlapon nagyon halványan ott van azért a kötelező CE tanúsítás). Még a kamerán sincs ott a hivalkodó felirat, hogy "ezt nézd bakker, 21 megapixel!", pedig ha valamivel lehetne hivalkodni, akkor ez biztosan az.

A DTEK60 ennek hatására nem csak minimalista, hanem rendkívül elegáns, kecses telefon is lett, ami a full üveg felépítésen túl mindenekelőtt a nagyon durván vékony, mindössze 7 milliméteres vastagságú készülékháznak köszönhető. Ebből egyedül a kamera lencserendszere emelkedik ki, de az meglehetősen, nagyjából 2 millimétert, ami így elsőre nem tűnik olyan soknak, de jelen esetben a telefon vastagságának csaknem harmadáról beszélünk. 

Az üveg hátlap mellett lehet pro és kontra is érvelni, a tapasztalat mindenesetre azt mondatja velem, hogy aki nem érzi abszolút biztos kezűnek magát, az inkább bújtassa valamilyen tokba a telefont, mert egy közepesen ügyetlen kézmozdulatnak elég csúnya vége lehet ez esetben. Az üveg hátlap egyébként semmivel sem gyűjti jobban az ujjlenyomatokat, mint a kijelzőüveg, illetve állítólag a karcolásoknak is hasonlóképpen áll ellen, amit őszintén szólva nem volt alkalmam (vagy merszem) kipróbálni, mivel a DTEK60-at a fenti okokból kifolyólag jobbnak láttam mindvégig a gyári szilikontokban tartani.

"...nagyra nőtt férfi kezet kíván, lehetőség szerint balkezes férfiét..."

Érdemes még azért pár szót ejteni a telefon ergonómiájáról, aminek ugyanúgy része a csúszós hátlap, mint maga a fizikai méret. Igen, a DTEK60 az 5,5 hüvelykes képátlójú kijelzőnek köszönhetően meglehetősen nagy telefon, nagyra nőtt férfi kezet kíván, lehetőség szerint balkezes férfiét (szerencsére én pont ebbe a halmazba esek). Ahogy a Mobilarena tesztjében is szóba került, illetve néhány ismerősom megjegyezte, a ki- és bekapcsológomb a fém keret bal felső részén egy jobbkezes számára kissé nyakatekert módon, mutatóujjal érhető el, míg a balkezeseknek sokkal jobban kézre, pontosabban hüvelykujjra áll a gomb. 

Szerencsére a BlackBerry (pontosabban a TCL) ugyanezt a kiosztást fordítottan is elhelyezte a DTEK60-ra (meg a DTEK50-re is), a jobb oldalt középen található, programozható Convenience key személyében, amit a balkezesek mutatóujjal, a jobbkezesek hüvelykujjal nyomogathatnak. A hangerőszabályzó gombok a jobb oldalon már jóval kommerszebb helyre kerültek, a BlackBerryknél első alkalommal feltűnő USB-C csatlakozó viszont alul jobb oldalra csúszott, mivel középen minden helyet elfoglal a sztereó hangszórópár egyik darabja. Ez különösen az autós tartók használatát nehezítheti meg, az ilyen eszközök vásárlása során oda kell figyelni rá, hogy a tartóperemek ne takarják a töltőcsatlakozót.

dtek60_003.jpg

A DTEK60 hátlapjára kicsit visszatérve érdemes kiemelni, hogy ez a telefon a BlackBerryk közül elsőként tartalmaz biometrikus azonosító rendszert, azaz ujjlenyomat-olvasót. A szkenner a kamera alá került, nem szolgál nyomógombként, nincs semmilyen funkciója az ujjlenyomat-olvasáson kívül. Az olvasó számomra megfelelően pontosnak bizonyult, bár tény, hogy az ujj pozicionálást alapesetben semmi sem segíti a hátlapon, ezért a tok itt is jól tud jönni. A beolvasás kellően gyors is, extra kényelem, hogy azonnal fel is ébreszthető így a telefon (a bekapcsológomb megnyomása nélkül), de azt azért nem árt észbe vésni, hogy az efféle biometrikus azonosítás inkább kényelmes, mintsem szuperbiztonságos, még akkor is, ha James Bond még az elektromos fogkeféjéhez is ezt használja.

"...ennyire penge kijelzőt én BlackBerrynél még nem láttam..."

Az új csúcs-BlackBerry a kategóriájához teljes mértékben méltó felépítés és összeszerelés mellett kategóriájának egyik legjobb kijelzőjével is rendelkezik. Az 1440 x 2560 pixeles (ez kb. 534 ppi-s pixelsűrűséget jelent) AMOLED kijelzőt leginkább a PRIV paneljéhez érdemes hasonlítani, annál pedig mind fényerőben, mind színhelyességben jobb a DTEK60 panelje. Továbbmegyek, ennyire penge kijelzőt én BlackBerrynél még nem láttam, az olvashatósággal még napfénynél sincs gond (jó-jó, őszi napfénynél), a fehér pedig ránézésre sokkal közelebb áll a tényleges fehérhez, mint a PRIV esetében (de lehet állítgatni is rajta, ha valakinek a gyári érték ne felelne meg).

A panel jelen esetben szakít a PRIV-nél tapasztalható látványos lekerekítésekkel, de az éleken azért minimálisan így is vannak ívek, szemben például a DTEK50-nel, ahol a kijelző szélén egy leheletnyi perem tudatja az ujjunkkal, hogy itt van vége a telefonnak. Félig-meddig a panelhez tartozik a felső hangszóró és a panel között villogó értesítési LED, mely egyedül vörösen tud csak világítani, és minden ellenkező híreszteléssel szemben ez jó eséllyel így is marad, mivel a többszínű (RGB) LED teljesen eltérő elektronikát kíván, amit egy szoftveres módosítás aligha tud belecsempészni a telefonba. Ez egyébként számomra az egyik legnagyobb szívfájdalom a DTEK60-at érintően, és alighanem mindenkinek az lesz, aki egynél több e-mail fiók tartalmát böngészgeti az okostelefonján.

A DTEK60 a külső és a panel mellett belül is ízig-vérig csúcskategóriás gépezet, a jelenleg elérhető egyik legnagyobb teljesítményű processzorral, 4 GB memóriával és 32 GB-nyi, bővíthető háttértárral. Köztudott, hogy az Android talán a legrosszabbul skálázódó mobil operációs rendszer, ehhez képest az alapvető napi használat során már a DTEK50-be épített, jóval szerényebb képességű CPU-GPU páros, és a kevesebb (3 GB) memória is szépen elmuzsikált, a DTEK60-on pedig valósággal szárnyal az Android 6.0, még a legintenzívebb igénybe vétel esetén is, dacára a brutálisan magas felbontásnak.

dtek50_vs_dtek60.jpg

Mégis, úgy gondolom, hogy a DTEK60 nem feltétlenül a csúcs Snapdragon processzor, sokkal inkább a 4 GB-ra növelt rendszermemória révén válhat általában véve használhatóbb és időtállóbb darabbá. Az Androidról ugyanis az is köztudott, hogy nem bánik éppen takarékosan a memóriával, ez a probléma pedig onnantól kezdve látványosan, meg-megakadások képében kezd jelentkezni, hogy a processzor nem tudja előbányászni a rendszermemóriából azt a programrészletet, amire éppen szüksége van.

A DTEK60-at immár több mint két hete használom, és nem állítom ugyan, hogy nem találkoztam ilyen akadással, de ez telefon eddig a legsimább android-élményt nyújtotta a számomra, bosszantó lefagyások vagy egyéb, jelentős szoftveres problémák, incidensek nélkül. Ez részben annak is köszönhető, hogy a PRIV-vel éppen egy éve megjelent gyári, BlackBerry-alkalmazások az elmúlt egy év során rengeteget fejlődtek, így aki napi szinten rá van utalva például a Hub-ra, vagy a BlackBerry Launcherre, az ma már nem csak több funkciót ér el ezeken az appokon keresztül, mint egy éve, de minden sokkal üzembiztosabbá is vált az idők során.

"...eddig - eszköztől függetlenül - senkinek nem sikerült még dokumentáltan feltörnie androidos BlackBerryt..."

És ha már szóba került az üzembiztosság, akkor a biztonság kérdéskörét is érdemes kissé boncolgatni: A DTEK60-on alapvetően ugyanaz az átalakított, több ezer kernelszintű módosítást tartalmazó Android fut, mint a PRIV-en vagy a DTEK50-en. Erről azt kell tudni, hogy eddig - eszköztől függetlenül - senkinek nem sikerült még dokumentáltan feltörnie androidos BlackBerryt, így legalábbis kérdéses, hogy a manapság oly divatos, emelt szintű jogosultságra épülő sebezhetőségeket milyen hatékonysággal lehet ezeken a telefonokon kihasználni. Mindezt tetézi a havi szintű biztonsági frissítés, amit a Google-lal karöltve rendszeresen, a hónap elején tesz közzé a BlackBerry.

Ami a DTEK60 egyéb, mondjuk úgy, alapvetően telefoncélú felhasználását illeti, a tapasztalataim vegyesnek bizonyulnak. Egyrészt én a beszédminőséget mind a DTEK50, mind a DTEK60 esetében rosszabbnak éreztem hagyományos telefonmódban, mint mondjuk a PRIV-nél vagy a Passportnál (utóbbi abszolút etalonnak számít). Kihangosítva már lényegesen jobb a helyzet, a DTEK60 két hangszórója (telefonbeszélgetés közben csak az egyik szól!) jó szolgálatot teljesít, de a hangszórópár inkább valamilyen médiatartalom lejátszása esetén tudja kivillantani a foga fehérjét. Itt szerepet játszhat a telefonra gyárilag telepített Waves MaxxAudio alkalmazás, mellyel apró trükkökkel igyekszik átverni a fülünket, több-kevesebb sikerrel. Az app egyébként - érthetetlen módon - headsettel nem kompatibilis, bár ez talán annak fényében kevéssé zavaró, hogy a telefon gyári fülese továbbra is kiemelkedően jól szól ahhoz képest, hogy standard gyári tartozék.

A DTEK60 vételi képességei a Telekom mobilhálózatán, illetve Wi-Fi-n használva általában véve egyaránt kitűnőnek bizonyultak, ami jól kialakított antennafelépítésre és tunerre/rádiós modulra utal. Manapság egy telefon vásárlása során ez már nem feltétlenül játszik elsődleges szerepet, belátom, azt mindenesetre valószínűsítem, hogy aki a DTEK60-at választja, annak jó eséllyel nem lesz komoly vételi problémája olyan helyeken, ahol más okostelefonok már régen elvéreznek.

Aki a mobiljára mint elsődleges képrögzítő eszközre tekint, annak manapság elengedhetetlen egy nagy felbontású, jó fényerejű, jól paraméterezhető szoftverrel ellátott kameraegység. A DTEK60 kamerája a tapasztalataim szerint alapvetően fel tud nőni ezekhez az elvárásokhoz, a 21 megapixeles hátlapi szenzor típusra ugyanaz, amit a PRIV is használ (a hasznos felbontás közti különbséget a lencserendszer és az optikai képstabilizátor okozza), a szenzor egy f/2.0 fényerejű autófókuszos lencserendszeren keresztül lát ki a világra. A lencsetagok nem kaptak optikai képstabilizátort, ami az éjszakai felvételek készítésénél problémás lehet, de legalábbis nem árt stabil(abb) kéz, törzshöz szorított könyökökkel.

A kamerarendszer agyát jelentő mobilapp, a BlackBerry Camera a hagyományos, point and shoot jellegű fotózáson túl szerencsére manuális beállítások tömkelegét kínálja, plusz még automata módban is ott van az expozíció korrekció csúszka, aminek azonnal látszik is az eredménye a keresőképen. A fókusz és az expozíció érzésre valamivel gyorsabb, mint a PRIV-nél, az eredmény pedig többnyire azt a szintet hozza, amit egy hasonló kategóriájú készüléktől elvárhat az ember. A videofelvételek felbontása egészen 4k-ig növelhető (nem árt egy nagy kapacitású memóriakártya sem a rendszeres videózáshoz), illetve adott a lassított felvétel készítésének a lehetősége is.

Aki azt gondolja, hogy a nagyobb kijelző, és a nagyobb teljesítményű processzor rossz hatással van az akkus rendelkezésre állásra a DTEK60-nál, annak van egy jó hírem: a telefonba fixen beépített, 3000 mAh-s akkumulátor a tapasztalataim szerint ugyanazt a nyüstölést lényegesen jobban bírja, mint a PRIV, a több mint tíz százalékkal több áramot tároló akkuja dacára. Ennek szerintem csak részben a nagyobb összteljesítmény mellett energiatakarékosabb felépítésű processzor az oka.

dtek60_004.jpg

A DTEK60 esetében már használat közben is érezni, hogy jóval kevésbé fárasztja a munka, azaz lényegesen kevésbé melegszik fel működés, vagy töltés közben, mint a PRIV. A DTEK60 már kompatibilis a QuickCharge szabvány 3.0-s verziójával, ami fél óra töltéssel nulláról elméletileg akár 75%-nyi töltésig is képes felpumpálni az akkut. Én egy 2.0-s töltővel használom rendszeresen a DTEK60-at, de tapasztalataim szerint a fél óra alatt ez esetben is megvan legalább az 50 százalékpontnyi töltöttség plusz. Összességében a DTEK60 töltés nélkül is bőven kibír nálam egy napot, pedig én aztán nem kímélem, de ha netán szorulna a hurok, negyed órányi töltési szünet beiktatásával nagyon-nagyon jó esély van rá, hogy a nap végén előbb dőlök ki én, mint a telefon.

"...a DTEK60 hosszú évek óta az első olyan BlackBerry, mely nem elsősorban, vagy nem kizárólag üzletembereknek ajánlható jó szívvel..."

Emlékszem pár évvel ezelőtt, amikor a BlackBerry Z30-at először a kezembe fogtam, mennyire taszított a puritán, "tepsifonos-samsungos" formavilága a készüléknek. Aztán később megbarátkoztam vele, bár írni máig nem tanultam meg rendesen virtuális gombokon. A DTEK60 leginkább a Z30 örökségét viszi tovább, azzal a lényeges különbséggel, hogy jóval szélesebb felhasználási lehetőséget biztosít, mint a BlackBerry három évvel ezelőtti csúcsmodellje, ráadásul a kategóriájának megfelelő, egyáltalán nem túlzó áron.

Meggyőződésem, hogy a DTEK60 hosszú évek óta az első olyan BlackBerry, mely nem elsősorban, vagy nem kizárólag üzletembereknek ajánlható jó szívvel, hanem olyan egyéni felhasználóknak is, akik időtálló befektetésként tekintenek egy okostelefonra, emellett fokozott figyelmet fordítanak a telefonon keresztül zajló kommunikáció biztonságára, valamint a készüléken tárolt adatok védelmére.

dtek60_005.jpg

A BlackBerry új zászlóshajója ezúttal szinte mindenben versenyben marad a konkurenciával, egyedül olyan apróságok hiányozhatnak, mint a vezeték nélküli töltés, meg a vízálló működés, illetve bizonyára vannak olyan csúcsmobilok a kínálatban, melyeknek a kamerája is jobb. Azok a modellek viszont, melyek mindezt egyben nyújtják, adott esetben lényegesen drágábbak, mint az itthon 200 ezer forintért rajtoló DTEK60. Szóval ha az új üzleti stratégiája alapján a továbbiakban is ilyen készülékeket tesz le a BlackBerry partnerei révén az asztalra, nem lesz itt nagy gond. Kár, hogy az első, lényegi kompromisszumoktól mentes full touch csúcs-BlackBerry megjelenésére 2016-ig kellett várni.

BlackBerry DTEK60 tulajdonságok
Kijelző 5,5 hüvelykes, 2560x1440 pixeles felbontással (kb 534ppi), AMOLED
Processzor Qualcomm Snapdragon 820 (MSM8996), 2+2 Kryo 2.15GHz / 1.6GHz maggal. GPU: Adreno 530
Memória 4 GB rendszermemória, 32 GB háttértár, microSD-kártyával bővíthető 2 TB-ig
Rádiós egységek 4G/LTE (Cat9 450/50 Mbps maximális sávszélesség), 802.11ac Wi-Fi, Bluetooth 4.2LE, NFC
Bevitel BlackBerry virtuális billentyűzet
Kamera 21 MP, autofókuszos kameraegység, képstabilizátorral, villanóval, 4k felbontású videorögzítési lehetőség (előlap: 8 MP, f2.2 fixfókuszos kamera)
Akkumulátor 3000 mAh kapacitású, nem eltávolítható Li-Ion, Qualcomm Quick Charge 3.0 kompatibilis töltőrendszerrel
Operációs rendszer Android 6.0.1 (Marshmallow)
Csatlakozás USB Type-C csatlakozó, OTG támogatással
Méretek és tömeg 153,9 x 75,4 x 7 mm, 165 gramm

A DTEK60 megvásárolható a BerryBoltban, két év gyári jótállással, ingyenes házhozszállítással.

süti beállítások módosítása