Ha azt hitted, hogy Thorsten Heins csak viccelt májusban, amikor bejelentette, hogy hamarosan érkezik a BlackBerry Messenger Androidra és iOS-re, el kell keserítselek, a BlackBerry német származású elnök-vezérigazgatója mindent a lehető legkomolyabban gondolt, ezt a bejelentés óta a témában megjelent első, tegnap kiadott hivatalos kommunikáció is megerősíti. Ami egy sajtóközlemény formájában érkezett, melyet még csak nem is a BlackBerry, hanem ezt figyeld!, a Samsung -- a világ első számú mobilgyártója -- adott ki.
Az angol nyelvű sajtóközleményt most nem fordítanám le szóról-szóra, csak a fontosabb momentumokat ragadnám ki, a teljesség igénye nélkül. Mert azért van itt pár érdekesség, amiről érdemes megemlékezni.
Először is a sajtóközlemény következetesen Afrikát említi, mint egyetlen régiót, ahol a BBM a Samsung Galaxy termékcsalád tagjain elérhető lesz. Másodszor meg BlackBerry saját fejlesztésű chatalkalmazása a Samsung Messaging Hub részét képezi majd -- itt a koreaik saját fejlesztésű chatprogramjai és kommunikációs alkalmazásai mellett más cégek hasonló termékei is megtalálhatók. Vagyis mindez azt sejteti, hogy a program eleinte régió- és márkaexkluzív lehet.
A közlemény továbbá három funkciót részletes a Samsung-féle BBM-kiadás kapcsán, ez a chat, a többszereplős chat és a csoportok kezelése, ami rímel azokra a korábbi információkra, miszerint eleinte nem lesz sem hanghívás, sem videóhívás, sem pedig BBM csatornák támogatás az androidos verzióban.
Szintén fontos momentum, hogy a BBM mögé a BlackBerry és a Samsung közösen tesz majd marketingtámogatást, vagyis közösen reklámozza a két cég a terméket (hogy a feladatok milyen formán oszlanak meg, az egyelőre nyitott kérdés), az alkalmazás pedig a Play Store-ból lesz elérhető, az viszont nem világos, hogy ez Samsung-exkluzív lesz-e, vagy a világ minden pontján, minden adnroidos felhasználó egyszerre érheti majd el az alkalmazást.
A multiplatformos BBM kapcsán továbbra is sok a kérdőjel és a vegyes érzelem, egyelőre például nem látszik kristálytisztán, hogy a BlackBerry mindebből hogyan is húzhat hasznot, a cég megrögzött felhasználói pedig a BBM platformexkluzivitását siratják. Viszont pont közülük egyre többektől hallom, hogy fogyatkoznak az ismerősei a csevegőprogramban, márpedig egy ilyen manőver ezt a problémát egyszerű huszárvágással hidalja át, már csak az a kérdés, hogy miért rakja fel a BBM-et az androidos felhasználó a telefonjára.
A BlackBerry nemes egyszerűséggel két betűre, az üzenetek mellett megjelenő D és R jelzésekre utal, mint elsődleges csevegőcsalogató-funkciókra -- előbbit akkor írja ki a program, ha az üzenetet továbbította a rendszer, utóbbit pedig akkor, ha a túloldalon elolvasták az üzenetet. Az olvasás-visszaigazolás egyébként így 2013-ban elég triviális funkciónak tűnhet, és elég sok csevegőprogram támogatja is, de nem mindegyik. Így például az egyik legnépszerűbb alternatív chatprogram, a Whatsapp nem tudja ezt a funkciót, akárcsak a Skype.
Jut eszembe a legfontosabb: a BBM a Samsung telefonokon (és feltételezhetően az összes androidos készüléken) ingyenes lesz.