Egyre-másra kapjuk tőletek a leveleket, meg a facebookos üzeneteket, hogy a BlackBerrytek jelzett: elérhetővé vált a BlackBerry 10 operációs rendszer legfrissebb, 10.2.1-es verziója. A frissítést persze mi is megkaptuk, az egész pontosan 10.2.1.537-es számozást viselő szoftver terítése tehát az előzetes menetrendnek megfelelően megkezdődött. Az új rendszerverzió a számozás alapján csak kis előrelépést sejtet, mégis egy rakat hasznos frissítést tartalmaz, ezért mindenkinek melegen ajánlott tovább okosítania a telefonját, akár az erre szolgáló menüpont, akár a BlackBerry Link szoftveren keresztül.
A BlackBerry 10.2.1 legfontosabb változásai a következők:
Új, gesztussal beállítható szűrés a BlackBerry Hubban.
Mostantól könnyedén szűrhetsz le bizonyos kritériumoknak megfelelő üzeneteket (olvasatlan, piszkozat, fontos stb.) a BlackBerry Hubban, ehhez elég csak a két ujjadat a kijelző aljától és tetejétől közelítve összezárnod -- pont úgy, ahogy egy fotót vagy weboldalt nagyítasz ki (ez angolul a pinch gesztus).
Átalakuló hívásfogadás funkció.
A BlackBerry 10 operációs rendszer a kezdetektől fogva a megszokottól eltérően kezelte a bejövő hívások fogadását és elutasítását: a fogadáshoz le kellett húzni a kijelzőn megjelenő középső sávot, az elutasításhoz pedig a kijelző teteje felé kellett tolni. Ez mint kiderült, sokakat eléggé összezavart, arról nem beszélve, hogy például velem is előfordult többször, hogy a telefont a zsebemből kihúzva akaratlanul felvettem, vagy éppen elutasítottam egy hívást. Az új rendszernél ezzel szemben ismerős(ebb) ez a folyamat, a hívó fél neve alatt megjelenő csúszka balra vagy jobbra húzásával fogadható, vagy utasítható el egy hívás.
Szintén újdonság, hogy a bejövő hívás esetén a csöngést azonnal el lehet némítani a kijelzőre bökve, emellett azonnal lehet válasz SMS-t, vagy BBM-üzenetet küldeni abban az esetben, ha éppen nem vagyunk elérhetők.
SMS és e-mail csoportok kezelése.
Az új operációs rendszer telepítését követően külön meghatározott csoportok számára is lehet SMS-t és e-mailt küldeni.
Közvetlen válasz a lezárt kijelzőről.
Mostantól a lezárt kijelzőn megjelenő üzenetbetekintőkre bökve is lehet azonnali választ küldeni a feladónak, vagy a chatpartnernek. Persze ehhez előbb fel kell oldani a telefont a jelszóval (ha le van védve).
Képbe rejtett jelszó.
Szerintem ez az egyik legcoolabb funkció az új operációs rendszerben, ráadásul sehol máshol nem láttam még ehhez hasonlót. A lényege, hogy a készülék kinyitásához egy mozgatható számrács egy adott számát (0-9 -ig terjed) kell a beállított háttérkép egy bizonyos, előre meghatározott pontjára "húzni", és már nyílik is a kijelző. Mivel a számrács minden alkalommal más és más, a nyitószámot és a nyitópontot pedig csak a felhasználó ismerheti, ezért gyakorlatilag lehetetlen lelesni a kombinációt.
Átrendezhető gyorsmenü.
A felülről lehúzható gyorsmenü a BlackBerry 10 operációs rendszer mellett számos más platformon jelen van. Itt lehet gyorsan előhívni a Wi-Fi beállításokat, az értesítési profilokat és még sok minden mást. Az új rendszerben a felhasználó szabhatja meg, mi kerüljön ki ide, vagy mi ne, ráadásul a sorrend is megszabható.
Az új funkciók közé tartozik a közvetlen repülőmód-kapcsoló, vagy éppen a zseblámpakapcsoló, ami a fényképező LED-vakuját használja világításra.
Böngészés internet nélkül.
A BlackBerry 10 operációs rendszer böngészője mindig is az egyik legjobb, legteljesebb funkcionalitást kínáló böngésző volt, a frissítést követően ráadásul még jobb lett. Mostantól ugyanis el lehet menteni a weblapokat, így azokat akkor is elolvashatod, ha egyáltalán nem csatlakozik internetre a készülék.
Fejlett rendszer- és energiafelügyelet.
A frissítés telepítését követően részletekbe menő tájékoztatást kérhetsz a menüben az éppen futó alkalmazások rendszerszempontból lényeges paramétereiről. Vagyis többek közt arról, hogy a futó alkalmazás mekkora helyet foglal el a memóriában, mennyire terheli a processzort és ezáltal mennyire terheli az akkumulátort. Ha gyorsan lemerül a készüléked, és nem tudod, mi okozhatja, ez a menüpont a segítségedre lehet abban, hogy kiderítsd, ki a bűnös.
Automatikus rendszerfrissítés.
Az újabb szoftververziók megjelenését követően nem kell többé folyamatosan nyomkodnod a menüben található frissítéskereső -és telepítő gombot, a 10.2.1-es OS-től ugyanis a keresés és a telepítés is automatizált, vagyis neked semmit nem kell tenned a frissítés telepítéséhez, legfeljebb egyszer újra kell indítanod a telefonodat, ha erre kér a rendszer.
Új Android futtatókörnyezet.
A BlackBerry 10 operációs rendszer a kezdetektől fogva képes androidos rendszernek "hazudni" magát, ami elsősorban azért lett így kitalálva, hogy az androidos fejlesztők könnyűszerrel átalakíthassák alkalmazásaikat, hogy azok BB10-en is futtathatók legyenek. Az új OS-sel már nincs szükség semmiféle átalakításra, egy androidos app a maga pőre módján simán felrakható bármelyik BB10-es készülékre, más kérdés, hogy ettől még nem garantált, hogy minden ugyanúgy működni fog, mint Androidon.
FM-rádió.
Ha szeretsz rádiózni, van egy jó hírünk: az új BlackBerry 10 OS-sel megjelent az FM-rádió funkció a rendszerben (Z30, Q10 és Q5 típusokkal működik csak).
Végre magyar nevek a névjegyzékben!
Apróság, de nekünk, magyaroknak jó hír, hogy az új rendszerrel mindenféle sorrendben megjeleníthető a névjegyzékben tárolt kapcsolatok vezeték- és utóneve, szóval többé nem kell a neveket keresztnév szerint rendezni!
Olcsóbb külföldi mobilozás.
A BlackBerry 10.2.1-gyel fiókonként beállíthatod, hogy külföldön járva csak az üzenetek fejlécét töltse le a telefon, vagyis magát a szövegtörzset, netán a beágyazott képeket nem (bár a képek letöltésére a kezdetektől fogva létezik beállítás). Ha nagy e-mail forgalmad van, ezzel sokat spórolhat külföldön, ahol -- ha nem tudnád -- még mindig horror áron mobilozol.
Ha találsz még újabb funkciókat a BlackBerry 10 10.2.1-es frissítésében, ne habozz, írj e-mailt az info@berryblog.hu -ra, vagy keress minket a Facebookon, meg a BBM-csatornánkon!
Az Inside BlackBerry blog posztja alapján.