Nemrég érkezett meg hozzám a BlackBerry eredeti Z30 flip bőrtokja, és bár nem illik az első mondattal lelőni a poént, de nem bírom magamban tartani a véleményem: Máris imádom! Elmondom, miért.
Amellett, hogy szinte tökéletesen védi, még igazi prémiumérzést is kölcsönöz a telefonnak. Kézzel készített, valódi bőr, úgy tervezték, hogy a képernyőt és a házat megvédje a karcolásoktól, eközben teljes hozzáférést biztosítson a készülék összes kezelőszervéhez, a mikrofonhoz, a hangszóróhoz és a fejhalgató csatlakozóhoz.
A többi tokkal ellentétben ebbe nem beletenni kell a telefont, hanem az eredeti hátlap helyére kell felhelyezni. Természetesen, mint minden gyári BlackBerry tok, ez is aktív, így kinyitáskor feloldja, becsukáskor lezárja a kijelzőt. Az NFC is tökéletesen funkcionál, sőt becsukott állapotban is látható az értesítő LED.
Telefonálás közben nem kell nyitva lennie, ezzel rengeteg zsírtól és kosztól tudjuk megóvni a kijelzőt. A belsejében puha, világosszürke, filcszerű bélés található, ami nagyon szép, de sajnos hamar elkoszolódik. A fekete modellnél valamivel jobb a helyzet, mert annak sötétebb a belseje. Az USB és a HDMI portokhoz csak kinyitva lehet hozzáférni, ami engem nem igazán zavar. Nagyobb gond, viszont, hogy szűk nadrágzsebben könnyű kikapcsolni a telefont, mivel a bekapcsológombot a tokok nem bénítják a BB10-es telefonoknál. Ezt elkerülendő, télen kabátzsebben hordom a telefont, nyárra, pedig lefogyok, így nem lesz olyan szűk az a nadrágzseb! :)
Amit szeretek benne:
- Nem kell lemondani a LED-ről
- Telefonálás közben is zárva lehet a tok
- A telefon mérete nem változik, csak egy kicsit lesz vastagabb
- Megóvja a telefont a zsírtól és a kosztól is
- Aktív. Zárol, felold.
- Szép
Ami nem jött be:
- Belül nagyon koszolódik
- Ki kell nyitni töltés közben
- Balkezeseknek egy kézzel használhatatlan (kellene külön jobb- és balkezes modell is)
- Nem zárolja a főkapcsolót (mint semelyik BlackBerry tok sem)
- A többi BB telefonhoz miért nincs? (Csak hasonlóak vannak)
A cucc, ugyan nem hibátlan, de ha jobbkezes Z30 tulaj vagy, tudsz rá vigyázni és nem hordasz túlon-túl passzentos rucikat, akkor hidd el, kell neked egy ilyen!
Most már biztos, hogy senki nem menekül, az ázsiai termékkultúra teljesen beette magát az okostelefonok világába, egyre-másra érkeznek az óriási kijelzővel ellátott készülékek, amiket már szokás phabletnek is nevezni -- az alaptézis mindegyiknél egy és ugyanaz: ami nagyobb, az biztos jobb. Mert néhány ténylegesen is praktikus felhasználási vonzattól (amit egyébként a kutya nem használ) eltekintve ezt még a hülye is megérti, ha mást nem is, ezt az innovációt az ázsiai gyártók sikerrel verték be az emberek fejébe.
A gigantikus telefonok piacáról így persze a BlackBerry sem maradhat ki, már a Z30 sem egy kis méretű készülék, de valószínűleg lesz még ennél nagyobb BlackBerry is a boltokban, legalábbis erre utal pár kiszivárgott fotó, amin egy óriási kijelzőpanel látható, rajta BlackBerry felirattal. Konkrétan egy 5 hüvelykes képátlójú, 1:1-es képarányú LCD-ről van szó (a típusjelzése alapján legalábbis bizonyára LCD-panelről van szó, nem OLED-ről), ami véletlenül pont a Windermere kódnevű készülékbe passzol -- abba a telefonba, amit a BlackBerry állítólag egy szolgáltató számára tervezett meg, és aminek hibrid érintő-nyomógombjai lennének. Csak még mindig nem dőlt el. hogy lesz-e egyáltalán az egészből valami (vagy eldőlt, csak nem tudunk róla).
Az biztos, hogy ha lesz, a Windermere, nevezzék majd bárhogy, óriási telefon lesz, csak a kijelző beteríti az ember tenyerét, és akkor még sehol nincsenek a gombok és egyéb alkatrészek. Összehasonlítás képpen a Q10 kijelzőjének képátlója 3,1 hüvelyk, a Q20-é pedig állítólag 3,5 hüvelyk lesz majd, a képen látható panelhez képest mindkettő valóságos törpének tűnhetne, ha egymás mellé raknánk őket.
Vajon a QWERTY-s telefonok körébe is betör a péklapát-őrület? És ha igen, jó lesz ez nekünk? Lehet egyáltalán egy ekkora méretű telefonon normálisan gépelni? Megannyi kínzó kérdés vár megválaszolásra a kommentekben, vagy e-mailben, netán a Facebookon.
A BlackBerry 10-re fejlesztett Facebook-kliens eleinte több hiányosságának és finoman szólva is olykor "furcsa" működésének köszönhetően nem örvendett túl nagy népszerűségnek, ám szerencsére azóta az új verziók révén a hibák jó része eltűnt és megjelentek a kliensben igazán hasznos opciók. A fejlesztők ma kiadták a program 10.4-es verzióját, mely tovább javít a funkcionalitáson, hogy lehetőleg még több időt töltsünk a Facebookon -- természetesen immár a BlackBerrynk segítségével.
Az új verzió a szokásos hibajavításokon túl néhány apróbb újdonságot hozott, amiből nekem egyértelműen a hírfolyam rendezési elvének a megválasztása tűnik a legnagyobb húzásnak, vagyis az idegesítő "top stories" mód remélhetőleg egy életre száműzhető ezzel. Aztán jöttek még új, elég idétlen emotikonok, amiket a chatelés közben lehet elsütni, van screen reader és a becsekkolások során már be lehet illeszteni térképet is.
Mondjuk nekem nagyon úgy tűnik, hogy az oldalakat (így a BerryBlog Facebook-oldalát is) elég ziláltan jeleníti meg a rendszer -- konkrétan teljesen össze-vissza jönnek a posztok, de lehet (illetve nagyon remélem), hogy ezzel egyedül vagyok, illetve csak valami átmeneti elmezavar áldozata lett a Z30-am.
A Facebook BB10-es kliensét letölthetitek a BlackBerry Wordlből erre a linkre kattintva.
Hallottál már az NFC-ről, de igazán nem tudod, mire jó? Elég sok mindenre, ám a tagek, vagy az intelligens címkék különösen sok lehetőséget rejtenek magukban. Úgyhogy tagelésre fel!
Kétfajta fizikai megjelenítési formája van az intelligens címkéknek, ezek a korábban már részletezett QR Code és az NFC. Az NFC-chipet/IC-t (integrált áramkört) tartalmazó eszközök rengeteg formában, és tárgyban jelenhetnek meg. Lehetnek ezek különböző méretű, alakú és kapacitású eszközök, például matrica, kulcstartó, karkötő, óra, bluetooth vevő stb. A chip tartalmazza információkat és vezérli a hozzáférés módját is. Szerencsére ma már Magyarországon is bárki elérhető áron beszerezhet magának ilyen „kütyüket” (Google).
NFC címke beolvasása:
- NFC- címke beolvasásához érintsd a készülék hátlapját az NFC- címkéhez
- A készülék a megfelelő típusú alkalmazásban megnyitja az adatokat
NFC címke létrehozása:
- Megnyitod a SmartTags alkalmazást
- Alul megnyomod a “+ Létrehozás” gombot
- Kiválasztod a címke típusát
- Feltöltöd a szükséges adatokkal
- Megnyomod a „mentés” gombot, vagy alul az NFC- címkére írás gombot
- A telefon hátlapját az NFC címkéhez illeszted
Intelligens címkékben sokféle adat tárolható:
- Web: egy weboldalra látogathatunk el.
- Intelligens kioldások: NFC- címkére írva a megérintésekor különféle beállításokat aktivál BlackBerry készülékén.
- Wi-Fi: NFC- címkére írva a megérintésekor a megadott Wi-Fi hálózathoz csatlakoztatja készülékét.
- Bluetooth: NFC- címkére írva a megérintésekor a megadott Bluetooth kompatibilis eszközzel párosítja készülékét.
- Partner: olyan címke, amivel a rajta lévő kapcsolat-felvételi adatok bekerülhetnek a Partnerek alkalmazásba.
- Esemény: megnyitásakor találkozó jön létre a Naptár alkalmazásban.
- Facebook, Twittwer, Linkedln: előre beállított bejegyzést tesz az adott közösségi szolgáltatásba.
- Földrajzi helyzet: megnyitásakor útvonalat keres a Térképek alkalmazásban.
- Telefon: megnyitásakor egy telefonszámot hív fel a rendszer.
- E-mail: megnyitásakor egy e-mail üzenetet ír a rendszer.
- Szöveges üzenet: megnyitásakor egy szöveges üzenetet ír a rendszer.
- Szöveg: üzenetet jelenít meg.
- Egyéb: ezzel a címketípussal intelligens címkét hozhatsz létre, a nem BlackBerrytől származó alkalmazásokhoz.
Játssz telefonod NFC funkciójával, engedd szabadjára fantáziádat és próbáld ki, mi mindenre vagy képes vele!
Pár évvel ezelőtt, amikor az Apple előrukkolt saját, tévére köthető médiaboxával, az Apple TV-vel, teljesen lázba jött a piac, és ahogy az lenni szokott, mindenki elkezdett valami hasonlóban gondolkodni, még akkor is, ha nyilvánvalóvá vált, hogy ezek a holmik egyelőre legfeljebb rétegigényeket szolgálnak ki. A terméket állítólag egyébként Steve Jobs sem akarta, sőt, egyenesen üzleti katasztrófának nevezte, ettől függetlenül még a BlackBerrynek is motoszkált a fejében egy saját tévés streaming box piacra dobása.
A Cyclone fantázianevű kütyüt nagyjából három évvel ezelőtt tervezte útjára bocsátani a BlackBerry, és a cucc nagyjából ugyanazt tudta volna, mint az Apple TV, végül a terméket ismeretlen okból elkaszálták még a megjelenés előtt, így nem lett belőle semmi. Ettől függetlenül a héten napvilágot láttak fotók egy (még) működő állítólagos prototípusról, amin YouTube-kliens, Tunein netrádió és Slacker-kliens is fut, illetve meg tud jeleníteni fotókat és egyéb, a telefonon tárolt médiát.
Az eszközhöz egy keskeny, elegáns távirányító is tartozik, vagyis tartozott, kevés vezérlőelemmel, ami egy az egyben az Apple TV koncepciójára, vagyis az egyszerű kezelhetőségre hajaz.
Végülis aztán a jóég tudja, miért nem lett ebből termék, mindenesetre talán már annyira nem is hiányzik, hiszen mostanában már számos módszer létezik arra, hogy a telefonunkból csináljunk hasonló médiacentert: A BB10-es BlackBerryk jó részén ott van a DLNA-streaming lehetősége, van rajtuk HDMI-kimenet (a Q5-öt leszámítva), illetve vezeték nélküli jeltovábbítás (Miracast) is (a Z10-et leszámítva). Vezeték nélküli zenetovábbításra pedig ott a kitűnő átjátszórendszer, a BlackBerry Music Gateway, ami ráadásul nem csak BlackBerrykkel működik együtt.
Szóval a lehetőségeknek így is se szeri-, se száma. Vagy szerinted jobban tette volna a BlackBerry, ha az Apple nyomdokaiba lépve piacra dobja a saját tévés kütyüjét?
Via BlackBerries.ru
A PlayBook 2011-es debütálása óta szinte pontosan három év telt el, és bár a legtöbb cég -- figyelembe véve a nem túl fényes szereplést -- már rég kukába vágta volna a terméket (illetve kukába vágja így is, úgy is egy- másfél év után, legyen bármennyire sikeres), a BlackBerry láthatóan még mindig dolgozik a tablet egyes funkcióinak a továbbfejlesztésén.
Ennek egyik velejárója, hogy ma reggel a szerencsés PlayBook-tulajdonosok arra ébredhettek, hogy a BlackBerry World Bridge frissítést kínál fel számukra -- ugyebár ez az az alkalmazás, mely kapcsolatot teremt a BlackBerry készülék és a PlayBook közt.
Állítólag pár apróságot javított csupán a cég (elsősorban SMS-ekkel kapcsolatos szinkronizálási problémák), viszont ez a frissítés egyesek szerint egy közelgő PlayBook OS frissítésnek az élőszele, ami különösen jó hír a megrögzött fanatikusoknak, vagyis leginkább nekünk.