Ahogy arról tegnap beszámoltam, mostantól bármilyen, legalább Android M-et futtató androidos mobilra letölthető a BlackBerry Hub+ nevű alkalmazáscsomagja, mely a BlackBerry Hub, Password Keeper és BlackBerry Calendar appok próbaverzióit tartalmazzák, előfizetéses modellben pedig minden olyan appot, melyek eddig kizárólag a PRIV-en (valamint a DTEK50-en) működtek. Ezzel párhuzamosan természetesen frissült a teljes androidos alkalmazásválaszték, elég erős fejlesztésekkel, köztük számos, rég várt újdonsággal.

Ezek közül talán a legfontosabb fejlesztés az androidos BlackBerry Hub-ot érinti, ahol mostantól végre működik a BB10-es időkben megkedvelt pinch filter nevű gesztus. Nehéz pontosan fordítani, mindenesetre nagyjából arról van szó, hogy egy kétujjas, csíptető mozdulattal mostantól leszűrhetők a Hub-ban lévő e-mailek és értesítések többféle kritérium alapján.

hub_priv.jpg

A szűrés történhet például olvasatlan üzenetekre, sürgősként megjelölt üzenetekre, vagy lenémított párbeszédekre. Ezen felül még egy csomó más hasznos újdonság került a Hub-ba, úgy mint:

  • Mostantól a Ctrl+V billentyűparanccsal azonnal elküldhetők az üzenetek (a PRIV fizikai billentyűzetével működik csak).
  • A fejlesztők integrálták a Viber kliens értesítéseit a Hub-ba.
  • A feed frissítésére szolgáló külön gombot kapott a Hub-ba integrált Twitter-fiók.
  • Több, a WhatsApp kliens működését érintő fejlesztés is bekerült a programba.
  • Mostantól a nagyobb e-mail párbeszédeket máshogy fűzi össze a rendszer, így alapesetben elrejti az olvasott leveleket a Hub a párbeszédben. Ezzel lényegesen javul az egész rendszer teljesítménye.

A Hub melletti talán második legfontosabb rendszerkomponens, a BlackBerry Keyboard, vagyis a billentyűzet app is impozáns frissítőcsomagot kapott, melynek következtében egy okosabb és jobban használható beviteli rendszer dolgozik a felhasználó ujjai alá. A fontosabb frissítések a következők:

  • Gyors nyelvváltás a szóköz gomb hosszú lenyomásával.
  • Mostantól könnyedén hozzá lehet férni az öntanuló prediktív klaviatúra tanulási listájához, és tetszés szerint el lehet onnan távolítani bármilyen, tévesen megjegyzett elemet. 
  • Utólagos korrekció esetén a prediktív motor már nem csak azt veszi figyelembe, hogy a kijavított szó előtt milyen kifejezés szerepel, hanem azt is, hogy közvetlenül utána mit írtál, és ez alapján tesz javaslatot. 

Tegnap szintén frissült a Camera alkalmazás is, mely a legutóbbi frissítéssel egy elég pöpec manuális módot kapott, melyet most még jobbá tettek a fejlesztők:

  • Javult a képrögzítés sebessége: A fejlesztők szerint egy fotó elkészítése 0,25 másodperccel rövidebb ideig tart az új verzióval, ami elsőre nem tűnik őrjítően nagy gyorsulásnak, de aki gyakran fotóz a mobiljával, az tudja, hogy minden pillanat számít.
  • Ha frissíted az appot, akkor már külső eszközzel is "elsütheted" a felvételt, vagyis akár a telefonhoz csatlakozó headset mikrofongombjával, vagy akár valamilyen Bluetooth-eszközzel is lehet exponálni egyfajta távirányítóként. 
  • Videórögzítési módba lépve mostantól lehet fotókat is készíteni az erre szolgáló külön exponálógombra bökve (amíg nem indul el a videorögzítés, vagyis csak előnézeti módban megy a móka).

Az igazán elfoglalt, állandóan meetingeken ülő felhasználók számára is tartogat meglepetéseket a csomag a BlackBerry Calendar frissítései révén:

  • Az új verzió egy meeting létrehozásakor a résztvevők megosztott naptárai alapján javaslatot tesz a meeting optimális időpontjára úgy, hogy lehetőleg mindenki ráérjen éppen akkor. Az új funkció Microsoft Exchange Activesync alatt működik csak.
  • Általában véve számos pontos jobbak, átláthatóbbak lettek a meeting meghívók.

Végül, de nem utolsósorban a Notes és Tasks alkalmazás immár a Microsoft Outlookban felvett tagek szinkronizálására is képes.

Ezek lettek volna a legfontosabb fejlesztések a teljesség igénye nélkül, az immár jóval nagyobb közönség számára elérhető BlackBerry Hub+ csomagot érintően. A magam részéről gyakorlatilag a kezdetek óta, több mint fél éve használom a csomagot, és azt hiszem nem túlzás azt állítani, hogy a BlackBerry androidos alkalmazásai óriási fejlődésen mentek keresztül ez alatt az idő alatt, így a cég mostanra úgy állhat ki a nagyobb plénum elé az appokat tartalmazó előfizetős üzleti modellel, hogy semmi szégyenkezni valója nincs.

Persze a PRIV és DTEK50 tulajok továbbra is ingyen megkapják az appokat, vagyis ők igazából akkor fizettek értük, amikor megvásárolták a telefont.

Az Inside BlackBerry blog posztja nyomán.

süti beállítások módosítása