Viszonylag kis hírverést keltett anno, hogy a BlackBerry nemrégiben nem csak a készülékgyártást licencelte, szervezte ki harmadik félnek, hanem a saját üzenetküldő- közösségi platformjának, a BlackBerry Messengernek a fejlesztését, illetve üzemeltetését. Egész pontosan a BBM fejlesztése és üzemeltetése kettévált, a vállalati, szupertitkos BBM megmaradt BlackBerry-fennhatóság alatt, az egyszerű halandóknak szánt BBM pedig matricástul-mindenestül egy indonéz óriáscéghez, az Emtekhez került.
Ez egyébként abból a szempontból nem annyira meglepő, hogy a BBM-nek messze Indonézia adja a legtöbb felhasználót, miközben a "nyugati világban" már szinte mindenki migrált valamilyen népszerűbb platformra. Friss hír, és ennek a posztnak az apropója is egyben, hogy a BBM szerverei rövidesen oda költöznek, ahol a felhasználóik is élnek, azaz Ázsiába. Azon belül is a Google felhőplatformjába.
Az adatbázisok migrációjára állítólag azért volt szükség, mert ahogy a BBM-et egyre sokrétűbb platformmá bővíti az Emtek (Indonéziában saját webshopod is lehet pl. a BBM-en belül), így annál inkább bővül a kapacitásigény, ráadásul ezek a szerverek minél közelebb vannak a felhasználókhoz, annál gyorsabb lehet a rendszer, ami végső soron jobb felhasználói élményhez vezethet.
Fontos leszögezni, hogy csak az iOS, Android és Windows Phone platformokon futó BBM appokat szolgálja majd ki az ázsiai felhő, a BB10-es készülékek továbbra is a kanadai BlackBerry-szerverekkel cserélnek adatot. Ez egyszersmind immár teljesen nyilvánvalóvá teszi, hogy a BlackBerry eddig lényegében két, párhuzamosan futó BBM háttérinfrastruktúrát üzemeltetett, mióta multiplatformosság tette a szolgáltatást - ebből adódhattak eleinte olyan együttműködési, kompatibilitási problémák (pl nem működő hanghívás), melyeket az újabb kliensverziókkal mára jobbára kiküszöböltek.
A hazai, maroknyi BBM-felhasználó számára ez a migráció valószínűleg teljesen észrevétlen lesz, és mindenki használhatja tovább úgy a platformot, ahogy eddig, ugyanakkor azt azért előrevetíti, hogy a régiós fejlesztések során ahogy eddig, úgy eztán sem számíthat sok újdonságra Európa.