Na, visszajöttem Barcelonából, ahol szerintem utoljára a jégkorszak idején lehetett ilyen hideg, ami a jelek szerint nem csak az éppen ott tesztelő Formula 1-es csapatoknak volt rossz ómen, hanem a katalán főváros focicsapatának is, ami éppen a héten szenvedett jelentős zakót az ősellenségnek tekintett Realtól. A hét eseménye mégsem a teszt és a meccs volt, hanem a Mobile World Congress 2013, ami minden eddiginél nagyobb területen mutatta be a mobilvilág újdonságait -- vagy legalábbis azok közül majdnem mindegyiket.

Kezdeném azzal, hogy én ennyi tökegyforma telefont és tökegyforma embert egy rakáson még életemben nem láttam, az uniformizált üzletember-forma láthatóan mostanra az ázsiai lett, az uniformizált mobiltelefon-forma pedig az óriástelefon, vagy ahogy néhányan viccesen próbálják elnevezni, phablet lett. Akárhány gyártó standján jártam, aki kicsit is ad ma magára, vagy úgy véli, így kell adnia magára, az bemutatott Barcelonában egy legalább 5 hüvelykes képátlójú kijelzővel ellátott szörnyeteget, mert hát a nagyobb az mindig jobb, ezt a hülye is megérti.

A sorba szinte mindenki beállt, az LG, a ZTE, a Huawei sőt még az általam amúgy oly nagyra becsült Sony is, ettől függetlenül akárkivel beszéltem, óriástelefonok ide- óriástelefonok oda, senki nem volt kimondottan elragadtatva a látottaktól. A külsőnél talán csak a szoftverkörítés volt unalmasabb a legtöbb esetben: néhány Windows Phone-os csodabogarat (szegény Nokia próbálta állni a sarat egyedül) leszámítva gyakorlatilag minden kiállított mobilon Android futott, ezzel is szemléltetve a Google platformjának elképesztő népszerűségét.

bb_mwc.jpg

Az előzetes várakozásommal ellentétben ezt a hegemóniát egyáltalán nem törte meg a BlackBerry, mely egy nem egészen 20 négyzetméteres standdal képviseltette csupán magát Barcelonában. Szerintem jól tették a kanadaiak, hogy ennél többet nem szántak most a jelenlétre, teljesen felesleges pénzkidobás lett volna az MWC2013-on óriás standot bérelni egy ilyen mezőnyben. Sőt, remélem jövőre még ekkora standja sem lesz a cégnek.

Azért vicces volt látni bizonyos copy megoldásokat is a kiállításon, melyeket nyilvánvalóan a BlackBerry ihletett. Ilyen volt például a Samsung által létrehozott Knox, ami amellett, hogy a nevében leginkább egy szuperhős-film főgonoszára emlékeztet, egy az egyben a BlackBerry Balance-ot másolja. Mínusz a nem elhanyagolható komponensnek számító BES10, amit azért annyira nem egyszerű lemásolni, például fel kell húzni gyorsan néhány tucat hálózati központot világszerte, amit össze kell kötni egymással és a szolgáltatók hálózatával. Ez mostanra egyelőre nem sikerült a Samsungnak, de azért jó látni, hogy ők is rájöttek, az Android (illetve úgy általában minden más platform, de főleg az Android) csupaszon nem biztos, hogy minden céges (munka)környezetben megállja a helyét.

Szóval a Mobile World Congress az Android nagy seregszemléje volt idén, ami valószínűleg jövőre sem változik. Aki a BlackBerryk seregszemléjére kíváncsi, annak Floridáig kell utaznia, ott lesz május elején a BlackBerry Live, ahová ha minden igaz a BerryBlog is kijut majd.

süti beállítások módosítása