A BlackBerry Z30 több érdekes újítással érkezik valamikor az ősszel, bár ezek egy része a korábbi BB10-es okostelefonokon is megjelenik majd, a BlackBerry 10 operációs rendszer 10.2-es verziójával. Van viszont egy (na jó, igazából nem csak egy, de most egyről beszélünk konkrétan) képesség, amit a frissítés után is csak a Z30-on lehet majd elérni: Ez az USB hoszt funkció.
Aki nem ismeri annyira a technológiai szakzsargont, vagy az USB után elvesztette volna a fonalat, annak most gyorsan leírom, miről van szó. A Z30-hoz mostantól bármilyen külső, memóriás háttértárat csatlakoztatni lehet (mondjuk a legképletesebb példa egy USB-s pendrive), a telefon pedig képes a fájlkezelőben a külső tárhelyet úgy kezelni, mintha mondjuk egy memóriakártya lenne. Vagyis az USB hoszt funkcióval lehet például képeket másolgatni egy megfelelő kábellel csatlakoztatott pendrájvra, vagy a sticken lévő zenéket mondjuk le lehet játszani a telefonnal.
Az USB hoszt funkció tehát alapvetően akkor jó, ha valamit gyorsan le kell ellenőrizni egy külső meghajtón, vagy valamiért nem akarod terhelni a telefonod háttértárát, és sürgősen kell valami, amire ki tudsz másolni olyan adatokat, melyek később még kellenek, de egyébként csak a helyet foglalják.
A BlackBerry 10 operációs rendszerrel érkező új PC-s és Mac-es szinkronizációs alkalmazás, a BlackBerry Link korábban finoman szólva nem volt kiforrott szoftvernek tekinthető, de akárcsak az operációs rendszer, úgy az alkalmazás is folyamatosan fejlődött tovább.
Most éppen egy új, jelentős változásokat tartalmazó verzió jelent meg a szoftverből -- egyelőre Windowsra --, a BlackBerry Link 1.2.0.28 külsőre is átalakult kissé a korábbi verzióhoz képest, emellett stabilabb lett mind a mentés-visszaállítás funkció, mind a szinkronizáció. Mivel a korábbi verziók esetén az automatikus verziófrissítés sem feltétlenül működik hatékonyan, ezért érdemes közvetlenül a BlackBerrytől letölteni az alkalmazást.
A BlackBerry Link új verzióját innen tudjátok letölteni.
Mondtam, hogy erős hete lesz ez a BlackBerrynek, tegnap megjött a Z30, meg a 40 százalékos elbocsátás híre (erről majd később), a hétvégén pedig most már tök hivatalosan jön a BlackBerry Messenger Androidra és iOS-re. Ezzel egy korszak ér véget a kanadai gyártónál, a BlackBerry Messenger exkluzivitásának korszaka, amit lehet siratni, meg lehet lehetőségként kezelni -- én a jelen helyzetben inkább így tekintek rá.
A cég hivatalos blogján szereplő információk szerint a BBM először Androidon válhat elérhetővé szombaton, majd egy nappal később iOS-re is megjelenik. Bár erről egyelőre nem szól a fáma, nem lennék meglepve, ha a BlackBerrykre fejlesztett BBM is frissülne, immár olyan új funkciókkal, mint a BBM-csatornák (ezzel komoly terveink vannak, szóval figyeljétek a blogot!).
Szóval a multiplatformossá tett BBM szerintem összességében egy jó lehetőség arra, hogy a lassan csökkenő népszerűségű programot újra felfelé ívelő pályára tegye, különösen ha megjelennek benne olyan funkciók, melyeket más chatprogramok nem, vagy nem olyan jól támogatnak. Ezek egyike lehet a csoportok kezelése, vagy éppen a BBM csatornák, amit egyelőre csak BlackBerryn lehet majd elérni, a VoIP- és videohívásokkal együtt.
Az Inside BlackBerry Blogon lévő bejegyzésből egyébként kiderül egy eddig kevéssé nyilvánvaló érdekesség is: a BBM ugyanúgy PIN-alapú lesz Androidon és iOS-en, mint BlackBerryn, a belépéshez pedig nyilvánvalóan BlackBerry ID-re lesz szükség.
Az egyelőre továbbra sem világos, hogy hogy lesz ebből az egészből a BlackBerrynek pénze, talán nem is az a cél, hogy pénz legyen belőle, vagy nem most. Ez szerintem pár hónapon belül bizonyára kiderül majd.
Addig is BBM4All!
Nem egyszerű manapság olyan mobilt készíteni, mely minden régióban, minden országban, minden hálózaton működik, a szolgáltatók által használt különböző rádiós hálózatok komoly kihívások elé állítják a mérnököket. Ahogy a Z10/Q10/Q5 modellekből, úgy a Z30-ból éppen ezért több, konkrétan hat típus is napvilágot lát, aminek abból a szempontból mindenképpen komoly jelentősége lehet, hogy a hazai hálózatokon ezek közül nem mindegyik működik teljes erőbedobással.
Konkrétan az LTE, vagy 4G-s hálózatok támogatottságában van komoly különbség az egyes modellek közt, amiket ezúttal is egy kódsorral (STA100) és egy további számjellel illetnek. Fontos, hogy a magyarországi hálózatokkal jelenleg csak egy típus, az STA100-2-es jelzésű kompatibilis -- szerencsére a legtöbb európai hálózattal ugyanez a helyzet, szóval nyugat-európai importból jó eséllyel ezt a típust lehet majd beszerezni. Például akár már a jövő héttől Angliából, ott kerül ugyanis elsőként forgalomba a Z30.
Ha tehát netán olcsón kínálnak amerikai import Z30-at, vagy látsz az interneten egy olcsó külföldi webáruházat, próbálj meg utánanézni a típusjelzésnek, és csak akkor vedd meg a telefont, ha biztos vagy benne, hogy a típusjelzése megegyezik a fenti jelöléssel! Mi szóltunk!
Via BBin.
Kiderült végre, hogy mit tervezett ma reggelre Malajziában a BlackBerry: a kanadaiak végre bejelentették a BlackBerry Z30-at, melyet eredetileg Aristo kódnéven ismerhetett meg a nagyérdemű néhány szorgos vietnami fiatalembernek köszönhetően, akik időben hozzájutottak egy-egy prototípushoz. A Z30 sok szempontból a legek BlackBerryje lett, külsőre azonban mégsem különbözik jelentősen az aktuális nagyágyúktól, így például a Samsung Galaxy S 4-től, vagy éppen a Sony Xperia Z1-től.
A BlackBerry Z30 mindenképpen az eddigi legnagyobb készüléke a gyártónak, az 5 hüvelykes, 1280x720 pixeles képátlójú Super AMOLED kijelzővel ellátott mobil 140x72x9,4 milliméteres házba lett beapplikálva, a tömege pedig eléri a 170 grammot, szóval egy szép nagy tepsifonnal van dolgunk. Akit érdekelnek a további műszaki részletek, annak elárulom, hogy a Z30-ba a Qualcomm Snapdragon S4 Pro lapkája került, mely 1,7 GHz-es órajelen jár és két processzormagot tartalmaz, valamint négy grafikus mag társul hozzá, a rendszermemória 2 GB, a háttértár mérete pedig 16 GB.
Lehet erre legyinteni, hiszen ma már vannak ennél jóval erősebb okosmobilok is a piacon, csakhogy egy fontos különbség van azok közt és a Z30 közt: a BlackBerry új zászlóshajója BlackBerry 10 operációs rendszert futtat (annak is a legfrissebb, 10.2-es verzióját). Mivel a BB10 futtatásához nem kell atomreaktor (éppen ellenkezőleg, az atomreaktor futtatásához kell több helyen a BB10, vagyis az alapjául szolgáló QNX), ezért akkora nyers erőt sem kellett belezsúfolni az újdonságba.
Ez, meg a 2880 mAh-s akkumulátor a BlackBerry szerint különösen hosszú akkus üzemidőt szavatol, ami kicsit olyan hiszem ha látom érzést vált ki belőlem, a magam részéről egyébként úgy vagyok vele, hogy olyan mindegy, hogy a rendelkezésre állási idő 20 vagy 25 óra, így is, úgy is töltőre kell tenni naponta a telefont. A Z30-ról egyébként még tudni érdemes azt is, hogy minden LTE-hálózattal kompatibilis és egy speciális antennatechnológiának köszönhetően rosszabb vételi körülmények közt sem szakad meg annyiszor a hívás és stabilan gyors marad az adatkapcsolat.
Majd elfelejtettem, a Z30 sztereó hangszórókkal rendelkezik, ami a BlackBerry szerint állati jól szól, emellett van benne egy 8 és egy 2 megapixeles kamera, NFC, kétsávos Wi-Fi, Bluetooth 4.0 és egyéb nyalánkságok.
Megjelenés még ebben a hónapban Angliában és a Közel-Keleten, itthon várhatóan októberben. A telefonról a következő napokban minden további részletet elolvashatsz itt a BerryBlogon!
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, én elég sok mindent igyekszem fejben tartani, de olykor bizony jól jön a BlackBerrym, amit időnként igyekszem memóriahelyettesítőként, egyfajta jegyzetfüzetként használni. Erre a célra jól használható, alapfunkciókat kínáló alkalmazás a BB10 platform gyári jegyzetelője, a Remember, ami a régi telefonokon futó Tasks és MemoPad alkalmazásokat egyszerre váltja fel. Most pedig végre itt az Evernote natív BB10-es változata, mely sokkal gazdagabb funkcióválasztékot kínál.
Az Evernote fiókokat eddig is be lehetett integrálni a Remember alá, de hiába volt ott az app a régi BlackBerryken, vagy éppen a PlayBookon, a Z10/Q10/Q5 triásznál se híre, se hamva nem volt. Pedig az Evernote tényleg egyszerű programocska, túl sok munkát azért láthatóan nem igényelt a megírása.
Na de a lényeg, hogy végül csak kész lett, és elérhetővé vált a BlackBerry Worldben, méghozzá ingyenesen. A program használatához legalább BB10 v10.1 szükséges. A letöltéshez kattints a következő linkre: