Akinek anno a bejelentéskor megtetszett az eredetileg csak az indiai piacra szánt, fekete színű limitált KEYone-változat, de mindeddig képtelen volt hozzájutni egyhez, az most végre fellélegezhet: Immár hivatalos, hogy a régiónkban is piacra kerül a fekete (vagy ahogy az amerikaiaknál nevezik, space black) KEYone. Ehhez képest errefelé csak az elég uncsi "fekete változat" jelzőt kapja ez a kiadás.

keyone_black_edition_specs.jpg

Vagyis a korábbi pletykák mind igaznak bizonyultak, beleértve azokat is, melyek a két típussal kapcsolatos különbözőségeket, vagy éppen nem különbözőségeket taglalták.

Először is, a fekete KEYone az ezüsttel szemben - mily meglepő - fekete lesz.

Ezen kívül változik a memóriakonfiguráció, mind a rendszermemóriát, mind a háttértárat illetően. Előbbi 3 GB-ról 4 GB-ra nő, utóbbi a duplájára hízik, ami 32 helyett 64 GB tárhelyet jelent. A közlemény diplomatikusan hallgat az indiaiaknak járó dual SIM opcióról, nem véletlenül:

Az európai fekete KEYone ugyanis nem kap dual-SIM támogatást.

Azt hiszem ezzel a lényeget ki is veséztük, hiszen minden más aspektusból tök ugyanolyan lesz a fekete KEYone, mint az ezüst. Azaz egy lényeges szempontot kivéve, ez pedig - értelemszerűen - az ár, ami ez esetben 599 helyett 649 euró. Itthon tippre 10-20 ezer forntos többlet árat fog mindez jelenteni, majd amikor a telefon megjelenik errefelé. Vélhetően valamikor október-november tájékán.

A tegnapi poszthoz szorosan kapcsolódóan még a tegnapi napon újabb hírmorzsák kerültek ki az internetre a BlackBerry portfólióbővítése kapcsán, egymástól teljesen függetlenül. Ám mindkét forrás azt erősíti, hogy még az ősszel társat kaphat a KEYone, sőt, már konkrétan októbert emleget maga a BlackBerry Mobile is.

thenewblackberry.jpg

Először is tegnapelőtt a TCL Communication Ltd. egy rejtélyes, csak BBD100-1 kódnevet viselő eszköze megkapta a Bluetooth SIG (special interest group) certifikációját, ami többnyire ékes bizonyítéka annak, hogy egy gyártó valamit rövidesen piacra dob (már ha képes az a valami Bluetooth-kommunikációra).

krypton-bts_0.png

A kódnévből azért elég könnyű levonni bizonyos következtetéseket, különösen a korábbi típusjelöléseket átböngészve, melyek szerint:

  • BBA100-x = DTEK60
  • BBB100-x = KEYone
  • BBC100-x = Aurora

Az újabb BlackBerryről a Bluetooth SIG adatlapja alapján sok minden egyebet nem lehet kideríteni, maximum azt, hogy a készülék megfelel majd a Bluetooth 4.2-es szabványnak, és a rajta futó szoftververzió kódja AAN469. Azt azonban már maga François Mahieu, a TCL globális értékesítési vezetője erősítette meg újfent a Berlinben tartózkodó sajtónak éppen tegnap, hogy az októberben érkező új BlackBerry képességeit tekintve lényegében egy KEYone lesz, mínusz a billentyűzet.

Illetve a jelek szerint vízálló lesz.

Erre pedig a TCL (vagy nevezzük BlackBerry Mobile-nak) szerint azért van szükség, mivel a cég nem kizárólag a billentyűzetes telefonok iránt érdeklődőket kívánja megszólítani, így a KEYone bizonyos képességeit (adatbiztonság, szuper akkus üzemidő) full touch formátumba öntve is piacra kívánja dobni. Fontos, hogy ezúttal jó eséllyel már nem egy olyan referenciadizájnnal lesz dolgunk, mint a DTEK50/60 esetében, illetve ahogy a tegnapi poszt is utal rá, várható, hogy további szoftverszintű változtatások, újdonságok kerülnek a rendszerbe a készülék megjelenésével.

Aki pedig újabb QWERTY-s telefonra áhítozik, ne csüggedjen, a következő, csőben lévő fejlesztés (vagy Krypton, vagy Juno) a pletykák szerint ismét visszatér a gyökerekhez.

Via Bluetooth SIG, CNET.

És nem, ezúttal nem a KEYone mindenféle hangzatos fantázianevekkel ellátott fekete változatáról beszélek, hanem valami egészen másról, valamiről, amiről egyelőre csak annyit tudni, hogy Juno kódnéven fut, és jó eséllyel egy elég fullos, ámbár hagyományos kialakítású (tehát gombok nélküli) okostelefon lesz. A készülékkel kapcsolatosan már a nyár elején elindultak mindenféle találgatások, sőt, a BlackBerry Mobile vezetői is utaltak rá, hogy jön még újdonság idén a KEYone mellett, most viszont úgy fest, hirtelen NAGYON közel került a bejelentés.

Olyan közel, hogy állítólag már a héten, a berlini IFA kiállításon belengetheti a BlackBerry Mobile a Junót (vagy hívják bárminek is), ami minden bizonnyal még az ősszel piacra kerül, és teljesen kiváltja a meglehetősen rövid életű, kissé méltatlanul elfeledett DTEK60-at a palettán.

junoproposals.jpg

A legfrissebb részleteket az újdonság kapcsán éppen a TCL egyik UX-designere (nevezzük felhasználói felület tervezőnek) tette ki - nyilván merő jószándékból - a LinkedIn profiljára, hogy korábban a BlackBerry Juno felhasználói felületén dolgozgatott egyebek mellett. 

A netről előkerültek mindenféle képernyőmentések is, melyek egy sor szoftveres újdonságot mutatnak be, minimális részletességgel - hogy ezek csak a Junónál jelennek majd meg, vagy más készülékeken is, az egyelőre kérdéses, de ha tippelnem kell azt mondanám, egy részük a korábbi modelleken (de a KEYone-on biztos) ott lesz.

Van olyan funkció is egyébként, ami már elérhető a KEYone-on, legalábbis részben, csak némileg butított funkciókínálattal. Ez a Jolt, ami a töltés hatékonyságát úgy igyekszik növelni, hogy közben amit csak lehet lekapcsol, hogy a készülék komponensei így minél több áramot fogyasszanak. A KEYone-on ez az üzemmód Boost Mode néven fut, ehhez képest a Jolt több funkciót és időzítőt kínál majd, már ha a végleges szoftververzió is megkapja.

Aztán lesz még új kameraalkalmazás névjegyszkennelővel, meg privát móddal, illetve most először tűnik fel - igaz egyelőre csak koncepcióként - a BlackBerry saját fejlesztésű androidos fájlmenedzsere, amit főként a BB10-es készülékeken edződött hardcore közönség elég régóta követel az androidos fejlesztőcsapaton. A fájlkezelőnek mindjárt lesz is egy "privát mappa" elnevezésű funkciója, hogy ez pontosan mit takar, azt egyelőre sűrű homály fedi.

Valami azt súgja, hogy az új készülékkel együtt érkező szoftveres újításoknak egyelőre csak egy igen kis részét sikerült (szerintem célzottan) világgá kürtölnie a fejlesztőknek, a Junoról és a vele együtt érkező további újdonságokról pedig hamarosan remélhetőleg minden részlet kiderül.

Via XDA-Developers.

A BlackBerry telefonokat ugyan már nem a BlackBerry tervezi és gyártja, de fontos leszögezni, hogy a készüléken futó szoftverkörnyezethez továbbra is elég sok köze van a Kanadában dolgozó szoftvercsapatnak. Amellett, hogy az Androidot is átgyúrják a megfelelő keretek közt, ők fejlesztik a Hub+ csomag komponenseit, vagyis azokat a szoftvereket, melyek minden androidos BlackBerryn megtalálhatók, valamint fizetős formában más androidos készülékekre is letölthetők. A programcsomag múlt hétvégén megjelent frissítésébe ezúttal elképesztő mennyiségű újdonság került.

hub_keyone.png

A változásokat már felsorolni sem könnyű, mindenesetre ahogy lenni szokott, ezúttal is minden komponens lefrissült, igyekszem fontossági sorrendben összeszedni, milyen újdonságokkal szolgáltak ezúttal a fejlesztők (a teljesség igénye nélkül):

BlackBerry Hub

  • További kliensek integrálása a Hub-ba (Skype Lite, Zalo, KakaoTalk)
  • Továbbfejlesztett keresés (küldőre és tárgyra)
  • Gyorsabb e-mail fogadás a Hub+ komponensek háttérben futásának engedélyezésével (nagyon cseles!)
  • További, e-mailek olvashatóságát és adminisztrációját, valamint az értesítések kezelését segítő fejlesztések

BlackBerry Billentyűzet

  • Megjelentek a Quick Modes (gyorsmódok) eszköztár a klaviatúra felett. Ezekkel az alábbi gyorsfunkciókat érheted el:
    • Diktálás mód
    • Emoji mód
    • Szövegkijelölő mód
    • Vágólap mód
  • A billentyűzet Password Keeper integrációt kapott

Launcher (alkalmazásindító felület)

  • Ikonkiosztás-módosítás: az új BlackBerry Launcherben megváltoztatható, hogy a kezdőképernyőn (kezdőképernyőkön) hogyan jelenjenek meg az alkalmazásindító ikonok. Így például megváltoztatható az ikonméret, valamint hogy hány sor és oszlop jelenjen meg a panelen.
  • Kiválasztható BB10 és BB OS 7 ikoncsomagok

Naptár és Névjegyek

  • Új, "Munkahét" nézet, aminél kiválasztható, hogy milyen nappal kezdődjön és záródjon a hét
  • A bejegyzések könnyebben létrehozhatók és szerkeszthetők tájképállásban
  • A Névjegyeknél megújultak az ikonok

Productivity Tab (inkább nem írom le magyarul)

  • Minden nézetben megjelent egy "továbbiak hozzáadása" opció, valamint a naptárnézetben jobban elkülönítve jelöli a rendszer a szabad periódust.

A fentieken túl frissült még a Notable és a Privacy Shade alkalmazás is, főleg utóbbiba kerültek kisebb-nagyobb érdekességek, emellett a DTEK és a BlackBerry Power Centre alkalmazásból is érkezett új verzió.

Ha még nem töltötted le a frissítéseket (vagy nem töltötte le őket automatikusan a telefon), irány a Google Play Áruház!

Via Inside BlackBerry blog.

süti beállítások módosítása