Tegnap utaztam haza az egyik nagy taxitársaság autójával, amit félig beborított a MasterCard reklámja, ami a BlackBerryn egyébként nem elérhető MasterCard Mobile nevű agyonsztárolt appot reklámozta. Ez jutott nekünk, egy korlátozottan használható mobilos alkalmazás, ez ma a mobillal történő fizetés csúcsa Magyarországon. Pedig a modern mobilok egy része simán helyettesíthetné az érintés nélküli bankkártyákat is, csak akarni kéne.

A technológia hardveroldalon adott, a mobilgyártók által kiadott, NFC-képes készülékeket és az erre alkalmas kártyaterminálokat minden további nélkül össze lehetne hozni a fizetési tranzakicónál, csak a szoftver (beleértve a háttérrendszert és annak szabályozását) hibádzik. A több mint egy éve kapható BlackBerry 9900-ban és a 9360-ban is ott az NFC chip meg az antenna, a PayPass terminálok pedig gombamódra szaporodnak az országban, de akkor miért tolják még mindig a MasterCard Mobile-t mindenki arcába?

Kezdjük azzal, hogy az NFC-s mobilos fizetési tranzakció összetett folyamat, tranzakciós oldalon minimum három szereplővel, no meg az ügyféllel. Van egy kártyatársaság-logo a kártyánkon, van egy bankunk és van egy mobilszolgáltatónk -- ezek közül a maga módján mindhárom szeretné leszedni a sápot a vásárlásunk után. Csakhogy az osztozkodás nem megy olyan egyszerűen, hiába jött létre egy szakmai közösség Magyarországon az egyezkedésre, látszólag semmi nem történik. 

nfc_turkcell.jpg

Mondjuk legalább nem vagyunk egyedül. Múlt hónapban volt szerencsém Norvégiában járni, ahol nagyjából ugyanaz a fejvakargatás és vállvonogatás megy a mobilos NFC-s fizetés körül, mint nálunk, azzal a különbséggel, hogy a norvég készpénzforgalom ma már egészen minimális, tehát náluk még lenne is bázisa a technológiának, nem úgy, mint nálunk, ahol a geek-techie rétegen kívül jó darabig roppant hülyén nézne mindenki, amikor azt látná, hogy valaki a mobiljával közelít egy kártyaterminálhoz.

Persze vannak pozitív példák is. Például Törökország, ahol a Türkcell példamutató módon tavaly beindította az NFC-s fizetést, amivel egyre több készülék kompatibilis, köztük három BlackBerryvel, vagy éppen a nálunk is kapható, csúcskategóriás HTC One X-szel, vagy a középkategóriás, androidos Sony Xperia P-vel. Erről beszéltem, a technológia itt is régen adott, az egységes akarat meg valahogy nem.

Olyan véleményeket is hallani, hogy globális szinten azért nem történik látszólag semmi NFC-s fizetés ügyben, mert az Apple nem rakott az újabb iPhone-okba NFC chipet és antennát, ami önmagában persze bődületes baromság, másfelől viszont azért van abban valami, hogy az NFC PR-ja egyelőre nem a legjobb. Ezen pedig segíthetne, ha egy igazán potens eszközgyártó tevőlegesen melléállna, és keresztülverné az akaratát az egész brancson, kártyatársaságostul, bankostul, mindenestül. Tartok tőle ugyanakkor, hogy erre még az Apple sem képes, hiába térdeltek le neki szinte kivétel nélkül a világ legnagyobb mobilszolgáltatói.

Szeretném azt hinni, hogy a mobilos NFC-s fizetés a legújabb jóslatoknak megfelelően jövőre tényleg beindul itthon (is), mindenesetre az biztos, hogy a BlackBerry ott lesz a támogatott készülékek közt, és akkor nem lesz jelentősége annak, hogy milyen platformokra fejlesztik le a MasterCard saját appját, milyenre nem. Mert a MasterCard Mobile jó egyfajta pilot projektnek, de lássuk be srácok, kanyarban sincs a valódi érintés nélküli mobilos fizetéshez képest.

Címkék: nfc mobilfizetés
süti beállítások módosítása