A BlackBerry Messenger jóval több egyszerű csevegőprogramnál, így például lehet vele fájlokat is küldeni egyik készülékről a másikra. Bár a legfrissebb verzióval már a Dropbox felhőszolgáltatáson keresztül is megoszthatunk egymással állományokat, direktben is működik ez a képesség, igaz, némi korláttal.
A rendszer ugyanis (jelenleg) nem enged 6 MB-nál nagyobb méretű fájlokat átküldeni, ami különösen videók küldözgetésénél lehet problémás, de már egy nagyobb MP3-szám is több adatot jelent ennél. Szerencsére a BlackBerrynél a legfrissebb hivatalos információk szerint már dolgoznak ennek a limitációnak a feloldásán, a következő verziótól állítólag nagyobb méretű állományokat is át lehet majd küldeni a rendszerrel. Már csak azt kéne tudni, hogy ez a verzió (ami egyébként újabb, vicces emotikonokat is tartalmaz majd) mikor is jelenik meg pontosan.
A BBM egyébként a multiplatformos kliens megjelenése óta szépen fejlődik, már 85 millióan használják, ebből 40 százalék Android- vagy iOS-platformon veszi igénybe a szolgáltatást -- derült ki a BBM-ért felelős részlegvezető, John Sims nyilatkozatából. Érdekesség, hogy a 85 millió felhasználóból 25 millió vállalati ügyfél, nem véletlen tehát, hogy a BlackBerry kifejezetten őket célozva létrehozta az eBMM platformot, mely a fokozott biztonság mellett újabb üzleti funkciókat kínál majd az év során.
Sims azért nem csak jó hírekkel szolgált, így azok, akik asztali (PC-s) BBM-kliens megjelenésére várnak, ne számítsanak rá egyhamar.
Via CNET.
Azt gondolom, hogy ha fel kell idézni a tabletpiac egyik legcsúfosabb bukását, a PlayBook mindenkinek ott van a top3-as listában, a BlackBerry veztése ezzel az eszközzel kapcsolatban mindent elrontott, amit csak el lehetett, pedig a koncepció jó volt, és tulajdonképpen jó volt maga a termék is (ha készen lett volna, mire piacra kerül). Meg aztán elévülhetetlen érdemei vannak a tabletnek a BlackBerry 10 megszületésében. Bár a PlayBook bukott, a BlackBerry ettől függetlenül nem mondott le a tabletpiacról, legalábbis ez derül ki a globális termékmenedzsmentért felelős alelnök, Francois Mahieu sejtelmes nyilatkozatából.
A cégvezető egy a Mobile World Congressen adott interjújában szó szerint a következőket mondta:
Vajon a BlackBerry egy nap megfontolja, hogy újra tabletet gyártson? Igen. Ez a következő hónapokban bekövetkezhet? Nem.
Amikor a PlayBookot piacra dobtuk, amellett, hogy mindenki tisztában volt vele, hogy nem egy nagy siker, mindenki szerette. Nem lennék különösebben meglepve, ha a következő találkozásunkkor egy tabletet tudnék neked mutatni. Van tapasztalatunk ebben a szegmensben, de még nem vagyunk készen egy új termékre. Több időre van szükségünk.
Na most ezzel kezdjetek, amit akartok, gondoljatok, amit akartok, én viszont azt mondom, a BlackBerrynek igenis kell egy tablet, csak könyörgöm ne PlayBooknak hívják, ezt a nevet ugyanis annyira sikerült lejáratni, amennyire csak lehet, nem beszélve arról, hogy szerintem nem is kifejezetten találó név egy üzleti (?) tabletnek.
Via Pocket-Lint.
Mindig meglepődve hallom, hogy milyen sokan vannak, akik a mai napig kikapcsolják a mobiljukat, illetve okostelefonjukat éjszakára, még akkor is, ha netán közben töltőre rakják. Az indokok rendkívül szerteágazóak: van, aki nem szeret a reggel érkező banki SMS-ek jelzésére ébredni, van, aki éjszakai telefonbetyároktól retteg és van olyan is, aki szerint káros az egészségre, ha a telefon egész éjszaka a fejétől tíz centire, az éjjeliszekrényen sugároz. Pedig mindegyik problémára van megoldás.
Az Éjszakai mód nem BlackBerry 10 vívmány, hiszen már a korábbi BlackBerryken is ott volt, ám BB10-en sokáig csak korlátozottan lehetett használni. A megoldás célja, hogy ebben a módban a telefon békén hagyjon minket aludni, ne pityegjen, meg villogjon a LED a BBM-üzenetek, az SMS-ek vagy az e-mailket érkezésekor. Persze mindezt egyszerűen el lehet intézni a készülék lenémításával, na ilyenkor szokott az lenni, hogy délelőtt fél tizenegykor jut eszébe az embernek, hogy le kéne venni a némítást, ám addigra már nem vett időben észre öt bejövő hívást és vagy féltucatnyi fontos e-mailt.
Az Éjszakai módból viszont reggel velünk együtt ébred a készülék, addig ugyanis, míg innen ki nem léptünk, nem tudunk semmit sem csinálni vele. Az üzemmódnak amúgy két lépcsőfoka van, az egyik kicsit lájtosabb, ilyenkor csak a bejövő hívásokat jelzi a telefon, minden mást némít, illetve a LED-ek sem villognak. Ez ugye a telefonbetyároktól nem véd meg, de ha valaki mindig elérhető kíván maradni telefonon, lelke rajta ez való neki. A másik mód meg lelövi a teljes rádiós modult, mobilhálózatostul, wifistül, vagyis sem hívás, sem SMS, sem e-mail, sem semmi nem jön be a készülékre, míg ebben az állapotban van. Úgy képzeljétek el az egészet, mint a repülőgépes módot. Ilyenkor a telefon valamivel kevesebbet is fogyaszt, illetve aki attól fél, hogy a mobil szétsugározza az agyát alvás közben, az... nos az forduljon kezelőorvosához meg gyógyszerészéhez.
A BlackBerry 10-es telefonokon az éjszakai üzemmódot kétféleképpen tudjátok bekapcsolni: egyrészt a lezárt nyitóképernyőn ha az ujjatokat felülről lefelé lehúzzátok, másrészt az óraalkalmazásban ugyanezzel a mozdulattal. Az Éjszakai üzemmód viselkedését az óraalkalmazás Órabeállítás nevű menüjében tudjátok állítani. Ne tévesszen meg titeket a magyar fordítás a második kapcsolónál, ha az alsó kapcsoló bekapcsolt állapotban van, akkor a telefon automatikusan a "Csak telefonhívás" hangprofilra vált.
Nyugodalmas jó éjszakákat mindenkinek!
Nemrég elkezdtük, most pedig folytatjuk a -- remélhetőleg -- társadalmi hasznosságú új rovatunkat, a BBM-csatornaajánlót, melynek nem titkolt célja, hogy a BBM-re, mint közösségi platformra nagyobb figyelmet irányítson Magyarországon. Szerencsére kicsit alánk dolgozik ebben az is, hogy mióta az androidos BBM-ben és az iPhone-okre fejlesztett változatban is megjelent a Csatornák támogatása, szépen gyarapodni kezdett a magyar vonatkozású tartalmak köre -- persze azért mi nem csak ezek közül fogunk ajánlani.
Mondjuk éppenséggel pont BlackBerry Q10-et használ a tulajdonosa, ezzel együtt, vagy ettől függetlenül a heti csatornaajánlónkban az Along My Way csatornát ajánljuk a figyelmetekbe. Horváth Laci nevével korábban már többször is találkozhattatok itt a blogon, csinált egészen művészi tárgyfotókat a BlackBerry Q10-eséről, illetve pár évvel ezelőtt (te jó ég, ennyire régen megy már a blog?) ő nyerte a BerryBlog egyik rajongói pályázatát.
Az Along My Way tulajdonképpen egy klasszikus fotóblogot ültet át a BBM-csatornára, minden bejegyzés egy képből és annak a címéből áll. A képekről tudni kell még, hogy Laci mindegyiket jártában-keltében készíti, méghozzá a BlackBerryjével! Az eredmény néha egészen lenyűgöző, művészi élmény, akik szeretnek elmerülni a színvonalas fotográfia világában, feltétlenül iratkozzanak fel a csatornára, az alábbi QR-kód beszkennelésével, vagy a PIN beírásával:
BBM-et használsz, de még nem iratkoztál fel a BerryBlog BBM-csatornájára? Csatlakozz az egyik legfrissebb közösséghez a C000190A7 PIN-nel, vagy keress rá a BerryBlogra a csatornák közt!
Tegnap a BlackBerry a barcelonai Mobile World Congress alkalmával bejelentette a QWERTY-billentyűzetes Q20-at, az új, nyomógombos csúcsmodellt, és elkövette a legnagyobb gaztettet, amit ilyenkor csak el lehet követni: semmiféle képet nem mutatott a készülékről, amiről a fizikai gombsor mellett annyit lehet tudni, hogy 3,5 hüvelykes képátlójú kijelzője lesz (ez jó nagy egy QWERTY-s telefonnak), meg visszakerülnek rá a híváskezelő gombok meg a menügombok. Nyilván a titkolózásnak az lehet az oka, hogy házon belül sincs még végleges dizájn, vagyis nagyjából senki nem tudja biztosan, hogy fog kinézni az újdonság.
De szerencsére vannak, akik elképzelik. Egy igazi rajongó ilyenkor Photoshopot ragad, majd a rendelkezésre álló képi alapanyagokat szépen összelegózza egy saját Q20 képére. Így történhetett ez a fenti koncepcióvázlattal is, mely szemmel láthatóan a Z30-ból, a Q10-ből és a BlackBerry 9900-ból áll össze. Az önjelölt tervező egyébként jó irányba gondolkodik, a Q20-nak valami hasonló formát kell majd ölteni, amikor megjelenik. Ha jól számolom egyébként, a Q20 kijelzőjének képátlója durván 1 centivel nagyobb, mint a Q10-é, ami azt jelenti, hogy az új nagyágyú legalább fél centivel szélesebb és ugyanennyivel magasabb kell legyen, és akkor még nem számoltuk a híváskezelő gombokat, ami megnöveli a klaviatúra magasságát. Azért ne izguljatok, a Q20 ettől még nem lesz óriástelefon, de legalábbis nagyon meg lennék lepve, ha a Z30/Z3 szériánál nagyobbra nőne a végén.
Ha már úgyis szóba került az új QWERTY-s újdonság, itt érdemes kiemelni, hogy a BlackBerry tegnap igyekezett megnyugtani minden fejlesztőt, hogy a Q5-re és Q10-re készített appok gond nélkül futni fognak a Q20-on. Az új gombokkal ugyanis olyan alapfunkciókat lehet majd vezérelni, amiket eddig gesztusokkal érhettünk el (a gesztusok is megmaradnak), szóval nem lesz semmi gáz, megy minden, mint a karikacsapás. A fejlesztők részére természetesen ettől függetlenül idővel rendelkezésre állnak majd a megszokott szimulátorok, SDK-k és további eszközök, amivel aztán tényleg garantálható, hogy minden patent lesz az új modellel.
A fotó a C00019CAE BBM-csatornáról származik.
A BlackBerry ma Barcelonában a két, korábbi posztban is említett készülék mellett a legújabb, idénre tervezett üzleti platformjairól is lerántotta a leplet. A cég nagyjából John Chen kinevezése óta bevallottan az üzleti ügyfelek, illetve a mobilmenedzsment-bizniszben érdekelt partnerek megtartására koncentrál, ennek a stratégiának a része a BES migráció megkönnyítése, az új árképzési modell, illetve a BES12 idei bevezetése. A BES11-et meg elvitte a cica...
Aki nem tudná, miről van szó: a BES egy olyan szerveralkalmazás (illetve a jövőben felhőalapú platform), mely a vállalati mobilok kordában tartására hivatott, nehogy az alkalmazottak véletlenül vagy szánt szándékkal veszélyeztessék a vállalat -- vagy kormányzati szerv -- információbiztonságát. Márpedig az okostelefon nem csak a privát életünknek, hanem a munkánknak is egyre szervesebb része, így a BES-hez hasonló mobilmenedzsment-platformokra egyre nagyobb szükség van.
A BlackBerry Enterprise Service 10 ennek jegyében már nem csak BlackBerrykkel, hanem androidos és iOS-es eszközökkel is működik, a jövőben pedig a Windows Phone platform integrációja is megoldott lesz -- ígérik a fejlesztők. A BES soron következő, 12-es verziója a BlackBerry szerint jobban skálázódik majd, könnyebb lesz a használata és egyszerűbb lesz a bevezetése -- aki dolgozott már BES(10) környezetben, az tudja, hogy ezzel temérdek ősz hajszál megjelenésétől kímélheti meg a gyártó a rendszergazdákat.
Az új platformok közt megjelenik továbbá az eBBM, mely a nevéből adódóan egy üzleti üzenetküldő rendszer lesz, kicsit olyasmi, mint a BlackBerry Messenger szupertitkos változata, ahol nem randikat szerveznek a csevegőpartnerek, hanem amin keresztül akár egy komplett üzleti tárgyalás is lebonyolítható -- természetesen úgy, hogy abba illetéktelenek még véletlenül se kapcsolódhassanak be. Az eBBM első eleme éppen ezért a nyáron megjelenő BBM Protect lesz. A cégeknek a tervek szerint felhasználók alapján kell majd havi díjat fizetni a szolgáltatás után.